Филипините искат да започнат нови проекти за проучване на енергийни източници в Южнокитайско море

Филипините искат да започнат нови проекти за проучване на енергийни източници в Южнокитайско море

Президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши заяви, че страната му работи за разрешаването на "въпросите, свързани с проучването" в Южнокитайско море, за да може да започне нови проекти за изследване на енергийни източници в богатия на ресурси воден път и да задоволи енергийните нужди на страната си, предава Ройтерс.

В интервю за японска медия в събота Маркос заяви, че през последните месеци напрежението в Южнокитайско море "по-скоро се е увеличило, отколкото да намалее", и предупреди, че "по-настойчивият Китай" представлява "истинско предизвикателство" за азиатските му съседи.

Филипините и Китай възобновиха дискусиите за съвместно проучване на петролни и газови ресурси в Южнокитайско море, където двете държави от десетилетия спорят за суверенните права за разработване на природни ресурси в стратегическия воден път.

Но по отношение на разговорите е постигнат "много малък напредък", заяви Маркос, според прессъобщение от кабинета му, тъй като той присъства на срещата на върха на Япония и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) в Токио.

"В момента все още сме в задънена улица", каза Маркос, като подчерта правото на страната си да експлоатира енергийните запаси в Западнофилипинско море в момент, когато Филипините искат да намалят зависимостта си от изкопаеми горива и въглища и да преминат към втечнен природен газ.

Манила нарича частта от Южнокитайско море, която се намира в нейната изключителна икономическа зона (ИИЗ), Западнофилипинско море.

Усилията за намиране на правно жизнеспособен начин за сътрудничество в областта на проучването на енергийни източници са спирали многократно, като предишната администрация се отказа от преговорите през юни миналата година, позовавайки се на конституционни ограничения и въпроси, свързани със суверенитета.

Преди седмица Манила и Пекин си размениха обвинения заради сблъсък на техни кораби близо до спорна плитчина в Южнокитайско море, тъй като напрежението около претенциите в жизненоважния воден път ескалира.

Освен Филипините, членовете на АСЕАН Виетнам, Индонезия, Малайзия и Бруней претендират за части от Южнокитайско море, оспорвани от Китай, който претендира за почти цялото море, през което преминава търговия с кораби на стойност над 3 трилиона долара годишно.

През 2016 г. Постоянният арбитражен съд заяви, че претенциите на Китай нямат правно основание - решение, което Съединените щати подкрепят, но Пекин отхвърля.

"Страхувам се, че ще трябва да можем да кажем, че напрежението по-скоро се е увеличило, отколкото да е намаляло през последните месеци или години", каза Маркос, като подчерта необходимостта от мирно решаване на проблемите.

Предизвикателството, което Китай отправя, изисква "нови решения", каза Маркос, който се зарече да защитава правата на страната си в Южнокитайско море след сблъсъка, който Манила определи като "сериозна ескалация".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ