Фон дер Лайен в Пекин: Отношенията ни с Китай достигнаха преломна точка

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за „съществено“ пребалансиране на търговските отношения с Китай по време на напрегната среща на върха днес с китайския президент Си Дзинпин, заявявайки, че връзките между страните са достигнали „преломна точка“, предаде Ройтерс.
Очакванията за срещата на върха, отбелязваща 50 години дипломатически отношения, бяха ниски след седмици на ескалиране на напрежението и спорове за нейния формат, като продължителността беше намалена наполовина до един ден по искане на Пекин.
Фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антонио Коща се срещнаха със Си в началото на събитие, което щеше да бъде доминирано от трънливи въпроси, вариращи от търговски търкания до войната в Украйна.
„Със задълбочаването на нашето сътрудничество се задълбочават и дисбалансите. Достигнахме преломна точка“, каза Фон дер Лайен на Си по време на срещата в Голямата зала на народа в Пекин. Тя визира търговския дефицит на ЕС с Китай, който нарасна до историческите 305,8 милиарда евро (360 милиарда долара) миналата година.
„Ребалансирането на двустранните ни отношения е от съществено значение... Жизненоважно е Китай и Европа да признаят съответните си опасения и да предложат реални решения.“
Си Дзинпин пък призова ЕС да „направи правилни стратегически избори“ по време на срещата, в завоалирана критика към ястребовата позиция на Брюксел спрямо Китай.
„Колкото по-тежка и сложна е международната ситуация, толкова повече Китай и ЕС трябва да засилят комуникацията, да подобрят взаимното доверие и да задълбочат сътрудничеството“, каза Си пред Фон дер Лайен и Коща.
„Китайските и европейските лидери трябва... да направят правилни стратегически избори, които отговарят на очакванията на хората.“
Седмиците преди срещата на върха бяха доминирани от търговски спорове от типа „око за око“ и ястребова европейска реторика, като например обвинението на Фон дер Лайен от 8 юли, че Китай наводнява световните пазари в резултат на свръхкапацитета си и подкрепя руската военна икономика.
Малко преди срещата на върха обаче тя възприе по-примирителен тон, описвайки я в публикация в X като възможност „както за напредък, така и за ребалансиране на отношенията ни“.
„Убедена съм, че може да има взаимноизгодно сътрудничество“, добави Фон дер Лайен.
Двамата представители на ЕС ще се срещнат по-късно с китайския премиер Ли Цян. И двете страни се надяват да постигнат скромно съвместно изявление относно борбата с климатичните промени – една от малкото точки на по-сериозно сътрудничеството между ЕС и Китай.
Държавната информационна агенция Синхуа също така изглежда омаловажи съперничеството на Пекин с 27-членния блок, заявявайки, че Китай е „критичен партньор“ за Европа с редица споделени интереси.
„Китай е критичен партньор за Европа, а не системен съперник“, се казва в коментара.
Страните споделят интереси в търговията, климата и глобалното управление, се посочва още в съобщението. „Тези области на общ език не трябва да бъдат засенчвани от изолирани точки на триене.“
ЕС определя Китай като „партньор, конкурент и системен съперник“, което очертава стратегическия му подход към политиката за Китай.
На срещата на върха се очаква европейските лидери също да повдигнат теми като електрически превозни средства и китайския индустриален свръхкапацитет.
Китай въведе контрол върху износа на редкоземни елементи през април, което наруши веригите за доставки по целия свят и доведе до временно спиране на европейските автомобилни производствени линии през следващия месец.
Но износът на магнити от редкоземни елементи за ЕС се е увеличил през юни с 245% спрямо май, достигайки 1364 метрични тона, въпреки че това все още е с 35% по-малко от цифрата от предходната година, показват митнически данни.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.