Франция евакуира европейски граждани от Нигер след преврата
Франция заяви, че незабавно ще започне да евакуира своите граждани и други европейци от Нигер, дни след като хунта свали президента Мохамед Базум от власт и пое управлението на страна, съобщава Гардиън.
Напрежението между Нигер и бившата колониална сила Франция се изостри след преврата на 26 юли, който свали един от последните прозападни лидери в изправения пред джихадистки бунтове африканския регион Сахел.
Решението на Франция бързо да евакуира гражданите си от Нигер отива по-далеч от реакцията ѝ на пучовете през последните години в съседните бивши френски колонии Мали и Буркина Фасо, където французите не бяха евакуирани след военни преврати.
Италианското правителство също така заяви, че ще организира специален полет за репатриране на своите граждани от Нигер.
„Предвид ситуацията в Ниамей (столицата на Нигер) и насилието срещу нашето посолство [в неделя] и затварянето на въздушното пространство, което оставя нашите граждани без възможност да напуснат страната със собствени средства, Франция се подготвя да евакуира онези свои граждани и европейски граждани, които искат да напуснат страната. Евакуацията ще започне днес“, заявиха от външното министерство на Франция.
На французите беше казано, че евакуацията ще бъде координирана с Нигер, че ще бъде бърза и че хората трябва да подготвят документите си за самоличност, малък багаж, вода и храна, докато чакат заминаването. Смята се, че в Нигер има около 500-600 френски граждани, което е по-малко от обичайния брой от около 1000 души, тъй като много от тях заминаха по-рано този месец за училищната ваканция.
В неделя привърженици на хунтата изгориха френски знамена и нападнаха френското посолство в столицата Ниамей.
Контролиращите Мали и Буркина Фасо хунти предупредиха, че всяка военна намеса в Нигер за връщане на Базум на власт ще се счита за "обявяване на война" срещу техните две страни.
Те подчертаха, че "катастрофалните последици от военна намеса в Нигер ... могат да дестабилизират целия регион“.
В понеделник нигерийската хунта обвини Франция, че се опитва да се намеси с военна сила, за да възстанови Базум, което френският външен министър Катрин Колона отрече. През уикенда френският президент Еманюел Макрон обеща "незабавни и безкомпромисни" действия, ако бъдат нападнати френски граждани или интереси, след като хиляди хора се събраха пред френското посолство в Ниамей.
Партията PNDS на Базум предупреди, че Нигер рискува да се превърне в "диктаторски и тоталитарен режим" след поредицата от арести.
Според партията след преврата хунтата е арестувала министрите на петрола, минното дело, вътрешните работи и транспорта на страната, ръководителя на изпълнителния комитет на PNDS и бившия министър на отбраната.
Европейският съюз осъди ареста на министрите от сваленото правителство и поиска те да бъдат незабавно освободени.
На извънредна среща на върха в неделя Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) поиска Базум да бъде възстановен на поста си в рамките на една седмица, като в противен случай тя ще предприеме "всички мерки" за възстановяване на конституционния ред. "Такива мерки могат да включват използването на сила", се казва в изявлението.
Тъй като Нигер се бори с две джихадистки кампании - едната в югозападната част на страната, придошла от Мали през 2015 г., и другата в югоизточната част, включваща джихадисти от североизточна Нигерия - превратът насочи вниманието към намаленото и оспорвано военно присъствие на Франция в региона на Сахел в Африка след 10 години борба с ислямистки бунтове.
Превратът е сериозна заплаха за френската стратегия в Сахел, след като няколко военни преврата в други страни вече принудиха Париж да преосмисли десетилетното си военно присъствие и антиджихадистката си мисия.
Франция за първи път изпрати войски срещу джихадистите в Мали през 2013 г. по времето на мандата на президента социалист Франсоа Оланд, но през последните три години няколко военни преврата в региона, както и продължаващото присъствие на джихадисти, разкриха границите на военната стратегия на Париж и принудиха европейскат астрана да намали присъствието си и да съсредоточи усилията си в Нигер, където Базум е сигурен съюзник. Франция разполага с 1500 военнослужещи в страната и с военновъздушна база близо до Ниамей.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.