Франция започна постепенно да вдига възрастта за пенсиониране
На 1 септември влизат в сила няколко декрета на френското правителство, приети като част от пенсионната реформа, която предизвика масови протести и стачки. Една от основните промени ще бъде повишаването на възрастта за пенсиониране.
Така от 1 септември минималната възраст за пенсиониране за получаване на пълно заплащане ще бъде не 62 години, а 62 години и 3 месеца. Властите възнамеряват да увеличават този праг с три месеца всяка година, за да доведат тази цифра до 64 години до 2030 г. Промените ще засегнат както „активни държавни служители“ (пожарникари, медицински сестри), така и „рискови държавни служители“ (полицаи, ръководители на полети, пазачи в затвори). Те все още могат да се пенсионират до 62 години, но минималната им възраст за пенсиониране ще се повиши съответно от 57 на 59 и от 52 на 54 години.
Освен това обикновените французи ще трябва да работят по-дълго, за да получат пълна пенсия. Необходимият трудов стаж за повечето пенсионни режими постепенно ще се увеличи от 42 на 43 години до 2027 г. Също така от 1 септември ще започнат да се премахват специалните пенсионни режими, включително за служителите на Автономното управление на Парижкия транспорт, енергийните компании и служителите на Френската банка. По-специално новите служители, които са наети от 1 септември, няма да право на това.
В същото време нововъведенията предполагат преоценка на пенсиите за тези, които получават минималния възможен размер или близо до него. Според властите увеличението ще бъде до €100, французите ще го усетят от октомври, когато ще бъде изплатена септемврийската пенсия.
Темата за повишаването на възрастта за пенсиониране беше един от ключовите в обсъждането на законопроекта за реформа между правителството и синдикатите, които категорично се противопоставиха на тази разпоредба. Въпреки това по време на финалния дебат в Националното събрание (долната камара на парламента) на Франция на 16 март министър-председателят Елизабет Борн обяви, че законопроектът ще бъде приет без гласуване под нейна отговорност, което предизвика нова вълна от протести в държава. На 14 април Конституционният съвет като цяло подкрепи пенсионната реформа, премахвайки само няколко точки. След решението на съвета френският президент Еманюел Макрон подписа закона.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.