Гърция планира инвестиции в отбрана за 25 милиарда евро

Гърция планира да отдели 25 милиарда евро като част от 12-годишната си отбранителна стратегия. Това обяви премиерът Кириакос Мицотакис, който нарече плана „най-драстичната трансформация в историята на въоръжените сили на страната“, пише Ekathimerini.
Новата стратегия се основава на два ключови стълба - интегрирането на съвременни отбранителни технологии и активното участие на гръцката военна индустрия във всички програми. Мицотакис подчерта важността на тази промяна предвид бързо развиващия се характер на съвременната война.
"Свидетели сме на драматична промяна в оперативния пейзаж - от Украйна до Близкия изток. Сега сме изправени пред различен вид война от това, с което бяхме свикнали преди или поне от вида, за който нашите въоръжени сили бяха подготвени", каза той.
Премиерът подчерта необходимостта от включване на безпилотни превозни средства, безпилотни боеприпаси, безпилотни летателни апарати, системи за борба с дронове, изкуствен интелект (AI) и силен фокус върху киберотбраната.
„Тези технологии трябва да бъдат интегрирани в дългосрочното планиране на нашите въоръжени сили“, добави той.
Мицотакис също подчерта критичната роля на гръцката отбранителна индустрия във всички бъдещи отбранителни програми. „Това ще бъде условие, което не подлежи на преговори за всяка голяма инвестиция в отбраната“, заяви той.
„Вечна бдителност“
Мицотакис цитира и думите, приписвани на бившия американски президент Томас Джеферсън - „Цената на свободата е вечната бдителност“.
„Нашите инвестиции в отбраната са инвестиции в нашия суверенитет и защитата на националното ни достойнство“, заяви гръцкият премиер.
Той също така обърна внимание на вековната дилема „оръжия или масло“, описвайки я като погрешна и опасна, особено днес, когато глобалният пейзаж се променя от войни, поставящи под въпрос границите и международното право, както и от митата, които застрашават глобалните икономически отношения.
Реформите в отбраната
Разсъждавайки върху напредъка, откакто консервативното му правителство встъпи в длъжност през 2019 г., Мицотакис отбеляза: "През юли 2019 г. наследихме изключително проблемна ситуация във въоръжените сили поради дезинвестиране. Трябваше да действаме бързо и го направихме. Днес тяхното състояние е неузнаваемо в сравнение с това, което наследихме."
Той подчерта споразумението за военно сътрудничество между Гърция и Франция, което включва закупуването на 24 изтребителя Rafale и три фрегати за отбрана и интервенция от клас Belharra на обща стойност над 5,5 милиарда евро.
Мицотакис припомни и първото увеличение на заплатите на служителите на въоръжените сили от 14 години, обявено наскоро. Той обясни, че мярката е с цел привличане на млади таланти във военните академии. В отговор на спора относно увеличаването на заплатите на други униформени служители, той предположи, че допълнителни увеличения ще бъдат обявени на Международния търговски панаир в Солун през септември.
Въпреки това Мицотакис даде да се разбере, че фискалната гъвкавост не трябва и няма да доведе до екстремно раздуване на държавните разходи.
„Не само защото пазарите ни наблюдават отблизо, но и защото цялостното представяне на икономиката е жизненоважен фактор за сигурността и стабилността“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.