В Норвегия зоват за отмяна на забраната суверенният фонд да инвестира в отбранителни компании

В Норвегия зоват за отмяна на забраната суверенният фонд да инвестира в отбранителни компании

Правителството на Норвегия е подложено на нарастващ натиск да позволи на държавния инвестиционен фонд от 1,8 трилиона долара да инвестира в определени отбранителни фирми. Опозиционните партии описват дългогодишната забрана като „нелогична“ на фона на настоящата ситуация в сферата на сигурността, предава Си Ен Би Си.

Най-големият суверенен фонд в света, е възпрепятстван да придобива дялове в компании, които произвеждат критични компоненти за ядрени оръжия от началото на хилядолетието.

Съгласно етичните насоки на фонда също така му е забранено да инвестира във фирми, които участват в производството на касетъчни боеприпаси, противопехотни мини и тютюн, наред с други неща.

Дясноцентристката Консервативна партия в страната казва, че е дошло времето правителството да отмени забраната за придобиване на дялове в определени отбранителни компании, цитирайки пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и „значителното превъоръжаване“ на страни като Китай през последните години.

„В момента сме изправени пред най-сериозната криза на сигурността след Втората световна война. Има спешна нужда от увеличаване на инвестициите в западната отбранителна индустрия, за да защитим собствената си сигурност и тази на нашите съюзници“, каза пред Си Ен Би Си Тина Бру, заместник-лидер на Консервативната партия.

Според нея норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре трябва да се стреми да промени етичната рамка на фонда за благосъстояние на страната, за да гарантира, че компаниите, считани за жизненоважни за сигурността на Запада, не са изключени.

Говорител на норвежкото финансово министерство е отказал коментар пред Си Ен Би Си, но е посочил, правителството първо ще отговори на подобен въпрос от норвежкия парламент.

По-рано фондът изключи от портфейла си британския гигант в сферата на отбраната BAE Systems поради производството на ключови компоненти за ядрени оръжия и американската военна компания Lockheed Matin Corp заради касетъчните ѝ боеприпаси.

„В целия Запад критични оръжия се доставят от компании, които в момента са изключени от инвестициите на Петролния фонд. Нелогично е на Норвежкия пенсионен фонд да е забранено да инвестира в същите компании, от които правителството се снабдява чрез държавния бюджет“, коментира Бру.

Норвежката лявоцентристка Лейбъристка партия се очаква да управлява сама до новите парламентарни избори през септември. Управляващото коалиционно правителство на страната се разпадна по-рано през годината на фона на вътрешни спорове за енергийните директиви на Европейския съюз.

Норвегия не е част от ЕС, но работи в тясно сътрудничество с блока като член на по-широкото Европейско икономическо пространство.

Поскъпващи акции в сферата на отбраната

Дебатът за това как норвежкият фонд трябва да реагира на променящия се пейзаж на сигурността идва във време на по-високи разходи за отбрана и рязко нарастващи печалби в индустрията, докато правителствата реагират на повишения геополитически риск.

Акциите на компании от отбранителния сектор обикновено бяха изключвани от портфейли въз основа на екологични, социални и управленски фактори (ESG) поради етични опасения относно връзката на сектора с военните действия.

През последните месеци обаче ESG фонд мениджърите изглежда се чувстват все по-комфортно с идеята за притежание на активи на отбранителни компании.

Говорител на Norges Bank Investment Management, която управлява инвестиционния фонд на Норвегия, е отказал коментар, когато е бил попитан за призивите за преразглеждане на етичните насоки на фонда.

Един от най-големите инвеститори в света, Норвежкият суверенен фонд е създаден през 90-те години на миналия век, за да инвестира излишъка от приходите от нефтения и газовия сектор на страната. Към днешна дата фондът е вложил пари в повече от 8650 компании в над 60 страни по света.

Ханс Андреас Лими, депутат от дясната Партия на прогреса на скандинавската страна, наскоро представи законопроект за частни членове за премахване на забраната на фонда за ядрени оръжия, според Financial Times. Съобщава се, че той е описал забраната като „лицемерна“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ