Гърция защити шестдневната работна седмица като "изключителна мярка"

 Гърция защити  шестдневната работна седмица като  изключителна мярка

Гръцкото правителство защити новата си политика за шестдневна работна седмица, като заяви, че тя е "изключителна мярка", която ще се прилага само при "специфични обстоятелства", съобщи CNBC.

В началото на юли Гърция въведе нова разпоредба, която дава възможност на служителите в някои предприятия да работят по два допълнителни часа всеки ден или да добавят още една осемчасова смяна към графика си, което означава, че те могат да работят 48 вместо традиционните 40 часа седмично. Политиката не обхваща предприятията за хранителни услуги и туризма.

Възмущението от тази политика се разпространи в социалните медии, тъй като регламентът беше посрещнат с отпор от страна на профсъюзите и политическите наблюдатели, които критикуваха този ход. Когато пакетът от политики, съдържащ законопроекта, беше обявен за първи път през септември миналата година, хиляди хора протестираха срещу новите политики.

Някои критици изразиха загриженост дали политиката може да бъде разширена до други сектори и предприятия или означава, че служителите няма да получават справедливо възнаграждение или ще бъдат претоварени с работа.

"Важно е да се отбележи, че този нов регламент по никакъв начин не засяга установената от гръцкото законодателство 5-дневна/40-часова работна седмица, нито пък въвежда нова 6-дневна работна седмица", заяви гръцкият министър на труда и социалната сигурност Ники Керамеус в коментар, изпратен по електронната поща .

"Всичко, което прави, е да предвиди само при ограничени обстоятелства възможност за допълнителен работен ден като изключителна мярка."

Само два вида предприятия попадат в обхвата на регламента, а именно тези, които работят 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата с ротационни смени, и тези, които работят 24 часа в денонощието през пет или шест дни в седмицата, също с ротационни смени, каза Керамеус.

Особено за предприятия, които не работят всеки ден, "опцията за допълнителен работен ден е допустима само в случай на повишено работно натоварване", обясни Керамеус.

Министърът заяви, че новите разпоредби ще предпазят служителите от това, че трудът им не е официално деклариран по правилния начин, което означава, че сега те могат да бъдат справедливо компенсирани. Например, заплатите на работниците могат да се повишат поради увеличаването на работното време, добави тя.

"Освен това законът предвижда повече мерки за осигуряване на защита на работниците, като например гарантирани почивни дни, конкретно работно време и гаранции срещу несправедливо уволнение", каза тя.

Данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие показват, че през 2022 г. работниците в Гърция са работили средно повече часове, отколкото тези в САЩ, Обединеното кралство и целия Европейски съюз. Гръцките служители са работили средно с над 300 часа повече годишно от средното за ЕС.

Керамеус заяви, че в много други държави са въведени мерки и разпоредби, които са подобни на новата политика на Гърция.

"Повечето страни в Европа имат подобни разпоредби за извънредни допълнителни работни дни. Така че Гърция не прави нищо различно", каза тя.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 9-ти до 15-ти септември
Шефът на VW: Европейският автомобилен пазар се свива на фона на засилената конкуренция
ЦИК отказа да регистрира и двете ДПС-та за изборите през октомври
Пеевски поиска от ЦИК оттегляне на заявлението за самостоятелна регистрация на ДПС, подадено от Чакъров
Прогноза на Politico: Екатерина Захариева ще бъде еврокомисар за управлението на кризи
Доклад на републиканците в Конгреса на САЩ критикува Байдън за хаотичното изтегляне от Афганистан
На днешната дата, 9 септември. Световен ден на красотата
10 психологически феномена, които ръководят нашия живот