Германският канцлер Мерц е подложен на натиск да втвърди позицията си спрямо Израел

Германският канцлер Мерц е подложен на натиск да втвърди позицията си спрямо Израел

Германският канцлер Фридрих Мерц е подложен на натиск да заеме по-твърда позиция по отношение на Израел, като членове на собствената му коалиция призовават Берлин да се присъедини към позицията на десетки западни държави, осъждаща „нечовешкото убийство“ на палестинци, предаде Ройтерс.

Мерц, който ръководи германския Християндемократически съюз (ХДС), е все по-критичен към Израел.  Въпреки това Германия отсъстваше от съвместното изявление, публикувано в понеделник от комисаря на ЕС за управление на кризи и 28 западни държави, включително Великобритания и Франция, в което се призовава Израел незабавно да прекрати войната.

Страните осъдиха това, което нарекоха „капковото подаване на помощ“ на палестинците в Газа, и заявиха, че е „ужасяващо“, че повече от 800 цивилни са били убити, докато са търсели помощ.

Рим Алабали Радован, министър на икономическото сътрудничество и развитие в кабинета на Мерц и член на младшите коалиционни партньори от Социалдемократическата партия, заяви във вторник, че е недоволна от решението на Германия да не го подпише.

„Исканията в писмото от 29-те партньора до израелското правителство са разбираеми. Бих искала Германия да се присъедини към сигнала, изпратен от 29-те партньора“, каза тя.

Мерц заяви късно във вторник, че Европейският съвет вече е издал съвместна декларация, която е „практически идентична по съдържание с изразеното в писмото“.

Изявлението на съвета от юни наистина осъди тежката хуманитарна ситуация в Газа, но не беше толкова емоционално заредено и откровено критично към Израел - нито осъди израелския план за преместване на палестинци в така наречения „хуманитарен град“, обявен по-рано този месец.

„Бях един от първите, които казаха много ясно - дори в Германия - че ситуацията там вече не е приемлива“, каза Мерц, отричайки всякакви разделения в коалицията си по този въпрос.

В понеделник той заяви, че е разговарял в петък с израелския премиер Бенямин Нетаняху и му е казал „много ясно и много изрично, че не споделяме политиката на израелското правителство относно Газа“.

Но решението да се откаже подписването на декларацията от Германия идва след много месеци, през които Германия полагаше особени усилия публично да въздържа критиките си към действията на Израел.

Германските власти казват, че подходът им към Израел се ръководи от специална отговорност, известна като Staatsraison, произтичаща от наследството на нацисткия Холокост. Те вярват, че могат да постигнат повече чрез дипломатически канали, отколкото чрез публични изявления.

Мерц е един от малкото европейски лидери, които публично са предложили да приемат израелския премиер Бенямин Нетаняху, без да го арестуват по заповед за предполагаеми военни престъпления, издадена от Международния наказателен съд в Хага.

Израел отхвърля обвиненията срещу Нетаняху и казва, че те са политически мотивирани. МНС посочва, че всички подписали учредителния устав на съда, които включват всички 27 членки на ЕС, са задължени да арестуват Нетаняху, ако той влезе на тяхна територия.

Критиците на подхода на Мерц, включително сред коалиционните партньори на Социалдемократическата партия, казват, че наследството на Холокоста не може да бъде извинение за игнориране на израелските престъпления и, напротив, мотото „Никога повече“ трябва да се прилага за Газа сега.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ