Гръцкият парламент одобри влизането на частни чуждестранни университети, въпреки масовите студентски протести

Гръцкият парламент одобри влизането на частни чуждестранни университети, въпреки масовите студентски протести

Рано тази сутрин, гръцкият парламент одобри с крехко мнозинство законопроект, който ще позволи на чуждестранни частни университети да създават клонове в страната, противопоставяйки се на продължителни протести на студенти, които твърдят, че този ход ще обезцени дипломите от държавните университети.

Законодателството беше одобрено от 159 депутати в 300-местния парламент, предаде "Ройтерс".

Премиерът Кириакос Мицотакис каза, че това ще помогне да се спре изселването на десетки хиляди гръцки студенти към университети в чужбина, което е пречка за икономиката, все още в процес на  възстановяване от продължилата десетилетие финансова криза.

Законопроектът също така ще помогне на Гърция да е в синхрон  с останалата част от Европейския съюз и ще засили конкуренцията във висшето образование, каза той в реч пред депутатите.

Студентите протестират мирно от седмици срещу законопроекта. Вчера следобед хиляди студенти излязоха на митинг пред парламента, държайки транспаранти с надпис "не на частните университети". Група протестиращи, които се отделиха от основната група, хвърлиха самоделни бомби по полицията, която отговори със сълзотворен газ.

„Страхуваме се, че ... ако успеем да завършим, никога няма да можем да си намерим работа никъде“, споделят протестиращите. „Никой млад човек днес не може да направи какъвто и да е план за бъдещето. Всички ние виждаме задънени улици.", казват те.

Законопроектът за университета е част от правителствената програма за реформи, която включва и приетия миналия месец закон за еднополовите бракове, приет миналия месец.

Гърция харчи за образование около 3%-4% годишно от брутния си вътрешен продукт, което е под средното за ЕС. Мицотакис, който спечели втори мандат през юни миналата година, казва, че законопроектът предвижда увеличено финансиране за държавните университети.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ