Хиляди хора се стекоха на погребението на "премиера на народа" Ли Къцян в Пекин

Хиляди хора се стекоха на погребението на премиера на народа Ли Къцян в Пекин

Хиляди хора се стекоха на погребението на "премиера на народа" Ли Къцян в Пекин

Стотици, а вероятно и хиляди хора се събраха днес близо до държавния погребален дом в Пекин, за да почетат паметта на бившия китайски премиер Ли Къцян, който почина миналата седмица, а мнозина изказаха съболезнованията си в родния му дом в Централен Китай, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Националния флаг на площад "Тянанмън" в Пекин бе свален наполовина, а много хора изразиха скръбта си в интернет, след като Ли, известен като "премиера на народа", бе кремиран, съобщи Ройтерс.

Бившият икономист и прореформаторски лидер, който заемаше премиерския пост в продължение на 10 години, преди да се оттегли през март, почина в петък на 68-годишна възраст от сърдечен удар.

"В памет на другаря Ли Къцян знамената бяха свалени наполовина на площад "Тянанмън" в китайската столица, съобщи държавната новинарска агенция Синхуа. 

Пред погребалния дом полицаи се бяха наредили в редица, дълга стотици метри, за да блокират трафика и да казват на хората в района да се преместят. Полицията предупреди хората да напуснат и метростанцията близо до гробището, където са положени тленните останки на високопоставени представители на китайските власти и национални герои.

Последна почит на Ли Къцян отдадоха президентът Си Цзинпин и съпругата му, както и останалите шестима членове на Постоянния комитет на Политбюро на Комунистическата партия, както и вицепрезидентът Хан Чжън.

Събралите се запазиха мълчание и се поклониха три пъти, а бившият президент Ху Цзинтао изпрати венец, за да изкаже съболезнованията си, съобщи Синхуа.

Много хора се събраха и пред родния дом на Ли в град Хъфей в централната провинция Анхуей, като някои от тях бяха облечени в черно и положиха малки букети от бели и жълти хризантеми и отдадоха почитта си пред сградата, в която Ли е живял като дете.

Подобна беше ситуацията и веднага след като бе съобщено за смъртта на Ли, когато опашката продължаваше около 10 километра и хората чакаха близо 5 часа, за да положат цветя, разказа жител на Анхуей. 

Според някои това е и протест срещу политическото изтласкване на заден план на Ли и все по-авторитарния китайски лидер Си, отбелязва АП. Подобни спонтанни прояви почти никога не са позволени в Китай, но в случая властите подхождат внимателно вероятно за да избегнат опасности и инциденти.

Съобщения, свързани с кончината на бившия премиер, наводниха социалните мрежи, като много хора казаха, че ще запомнят Ли, а други споделиха негови стари снимки и видеозаписи, както и цитати. Известната социална платформа "Вейбо" замени бутона за харесване с хризантема, символизираща траур. Десетки хиляди хора оставиха коментари, в които се сбогуваха с Ли в публикация от вчера на китайската национална телевизия. Смъртта на Ли е най-обсъжданата тема във "Вейбо" в момента, като хаштагът, свързан с нея, е събрал до момента 430 милиона посещения.

39-годишен жител на столицата Пекин заяви, че Ли ще бъде запомнен с приноса си към страната. "Може да се каже, че той има голям принос към живота на хората, към подобряването на стандарта на живот. По време на отминалата пандемия премиерът винаги бе на първа линия", заяви той. 

"Лично аз все още не мога да повярвам, че (Ли Къцян) е мъртъв, защото мисля, че бе добър премиер, а сега изведнъж го няма. В същото време съм тъжен, защото той не бе толкова възрастен", каза 24-годишен адвокат от Пекин. 

Някои компании, например международната кафе верига "Старбъкс", смениха в памет на Ли интерфейса на приложенията си в черно и бяло.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ