Почина бившият премиер на Китай Ли Къцян

Почина бившият премиер на Китай Ли Къцян

Бившият китайски премиер Ли Къцян почина днес от сърдечен удар, предаде Ройтерс.

Това се случи едва седем месеца, след като той се оттегли от поста, който заемаше от 2013 до 2023 г.

Елитният икономист подкрепи една по-отворена пазарна икономика, застъпвайки се за реформи от страна на предлагането в подход, наречен „Ликономика“, който никога не беше напълно приложен.

В крайна сметка той трябваше да се примири с предпочитанията на президента Си Дзинпин за повече държавен контрол и влиянието.

„Другарят Ли Къцян, докато си почиваше в Шанхай през последните дни, получи внезапен инфаркт на 26 октомври и след като всичките усилия да бъде спасен се провалиха, той почина в Шанхай в 00:10 часа на 27 октомври“, съобщи държавната телевизия CCTV.

В китайските социални мрежи се наблюдава изблик на скръб и шок, като някои правителствени уебсайтове станаха черно-бели в официален знак на траур. Микроблогинг платформата Weibo превърна своя бутон „харесва ми“ в икона „скърби“ във формата на хризантема.

Ли беше премиер и ръководител на китайския кабинет при Си в продължение на десетилетие, докато не се оттегли от всички политически позиции през март.

Полагайки венец през август 2022 г. на статуя на Дън Сяопин – лидерът, който донесе трансформационна реформа в китайската икономика, Ли обеща: „Реформата и отварянето няма да спрат. Яндзъ и Жълтата река няма да обърнат курса си.“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 16 юли. Имен ден празнуват Юлия, Юлиян, Юли
Тръмп: САЩ вече изпращат оръжия на Украйна
Кметът на Истанбул е изправен пред съдебен процес, който може да сложи край на политическата му кариера
Politico: Франция отказва участие в инициативата за покупка на оръжия за Украйна, дългът ѝ нараствал с 5000 евро в секунда
Възстановява се движението по столичната улица „Опълченска“ след ремонта
Времето: Ветровито със следобедни валежи
България изтегли нов вънешен дълг за 3,2 млрд. евро
Бизнес перспективи: Защо централните банки все по-често купуват злато от местни мини?