И Португалия ще даде танкове „Леопард 2“ на Украйна
Португалия ще изпрати танкове „Леопард 2“ на Украйна. Това съобщи днес премиерът на страната Антониу Коща, цитиран от Ройтерс.
Той обаче не даде подробности за броя на машините, които ще бъдат изпратени на Киев.
Коща поясни, че Португалия води преговори с Германия за получаване на части, необходими за ремонта на редица неработещи танкове „Леопард“ в португалския инвентар.
„В момента работим, за да можем да освободим някои от нашите танкове“, каза Коща пред агенция Lusa по време на пътуване до Централноафриканската република. „Знам колко танка ще бъдат (изпратени в Украйна), но това ще бъде обявено в подходящ момент“, добави той.
Офисът на Коща не е отговорил веднага на искане за коментар от Ройтерс.
Началникът на португалските въоръжени сили адмирал Антониу Силва Рибейро каза миналия месец, че Португалия разполага с 37 танка „Леопард 2“, но местните медии съобщават, че в момента повечето не могат да се използват.
Португалия работи с Германия, за да получи частите, необходими за ремонт на танковете, които са извън строя, каза Коща, като добави, че се надява да ги достави на Украйна до края на март.
Министерството на отбраната заяви, че няма да коментира „работоспособността на системите за оръжие и оборудване“ от съображения за сигурност.
Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба каза по-рано тази седмица, че страната ще получи от 120 до 140 западни танка в „първата вълна“ на доставки от коалиция от 12 държави.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Инфлацията изпреварва ръста на заплатите в Европа: Къде работниците губят най-много?
Икономика |Стармър постави ултиматум на технологичните гиганти за защита на децата онлайн
Свят |Тръмп: Иран и Израел трябва незабавно да спрат да се обстрелват
Свят |Германия отчита 160 млн. евро щети от инциденти с дронове по летищата си през 2025 г.
Икономика |Светът на парите: Nvidia се впусна в следващата надпревара за AI доминация
Финанси |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Общество |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
Наука и Здраве |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |Времето: Слънчево с краткотрайни валежи
България |Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
България |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.