Индийските власти претърсват офиси на Би Би Си след излъчването на документален филм за премиера Моди

Индийските власти претърсват офиси на Би Би Си след излъчването на документален филм за премиера Моди

Индийските власти претърсват офиси на Би Би Си след излъчването на документален филм за премиера Моди

Служители на индийската Агенция за приходите започнаха претърсване в офисите на Би Би Си в столицата Делхи няколко седмици след като британската медия излъчи спорен документален филм за ролята на премиера Нарендра Моди при погромите срещу мюсюлмани през 2002 г., предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

По данни на източници на националната осведомителна агенция "Прес тръст ъв Индия" освен в столицата са претърсени офисите на Би Би Си и в Мумбай.

Миналия месец Индия забрани излъчването на двусерийния документален филм "Индия: въпросът за Моди". Властите освен това предприеха мерки и за недопускане на прoжектирането на филма и на разпространението на клипове от него в социалните мрежи - действие, което критици и политически опоненти на управляващите определиха като посегателство върху свободата на печата.

Филмът се фокусира върху времето, когато Моди - политик с хиндуистки националистически възгледи - е главен министър на западния индийски щат Гуджарат, в който при размирици през 2002 г. бяха убити десетки мюсюлмани, отбелязва Ройтерс.

Моди управляваше щата в течение на десет години, преди през 2014 г. да стане премиер на Индия. През всичките тези години след размириците обаче кариерата му постоянно е съпътствана от обвинения, че като главен министър на Гуджарат не е положил достатъчно усилия да предотврати кръвопролитието. През 2013 г. съдът постанови, че срещу него няма достатъчно доказателства за привличането му към съдебна отговорност.

Миналия месец полицията в Делхи арестува студенти, които се бяха събрали да гледат филма, който правителството определи като пропаганда. Миналия месец индийското външно министерство заяви, че филмът на британската медия е тенденциозен, необективен и е продукт на "продължаващо колониално мислене". Би Би Си подкрепи авторите на филма и застана твърдо зад съдържанието му.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ