Испания насочва погледа си към звездната ниша на астротуризма

Астротуризмът е форма на устойчив туризъм, който съчетава наблюдение на нощното небе с културни, научни и развлекателни дейности, привличайки както аматьори, така и експерти по астрономия. От бизнес и технологична гледна точка, астротуризмът в Испания представлява не само икономическа възможност, но и ангажимент за устойчивост и иновации, пише ABC.
„Непрекъснато получаваме информация за заплахата, която замърсяването на атмосферата, водата, почвата, звука и дори ландшафта представлява за планетата. Но малцина са наясно с опустошителните ефекти от светлинното замърсяване, разбирано главно като отблясъците на изкуствената светлина през нощта поради злоупотребата и неадекватното използване на външно осветление“, обяснява Антония Варела, директор на фондация Starlight и изследовател в Института по астрофизика на Канарските острови.
Това замърсяване „изтрива“ звездите от нашето небе, причинявайки влошаване на едно наследство с дълбоки културни, научни, екологични и естетически последици.
Други причини за това замърсяване са прекомерното осветяване, свързано с енергийни и икономически отпадъци, отблясъци и спектрално светлинно замърсяване, което е свързано с използването на силни лампи за осветяване на нашите улици, които са силно вредни за околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве.
Излишък и неефективност
Неефективността на осветлението причинява неоправдано прекомерно потребление на енергия и следователно икономично потребление и повишава нивото на парникови газове, допринасящи за изменението на климата.
85% от световното население живее под замърсено небе.
„Човек, който живее в Централна или Северна Европа, трябва да измине повече от хиляда километра, за да види Млечния път“, обяснява Антония Варела. Другата страна на монетата е, че 2,9 милиарда души нямат достъп до енергия, а около 1,3 милиарда нямат достъп до електричество. Няма осъзнаване на връзката между прекомерното осветяване и емисиите на CO2: глобалната цифра възлиза на 1471 милиона тона CO2 годишно, сравнимо с 18% от общите емисии в Китай или 27% в Съединените щати.
През 2007 г. под егидата на ЮНЕСКО и с подкрепата на Института по астрофизика на Канарските острови (IAC) се проведе първата конференция „в защита на нощното небе и правото на звездна светлина“. Тази среща, проведена на остров Ла Палма, постави началото на международна кампания за опазване на качеството на нощното небе в полза на биоразнообразието, икономиката и общото право за наблюдение на звездите и даде началото на Декларацията Starlight и раждането на фондацията, която носи същото име. В допълнение към научното и културното измерение, тази организация насърчава икономическото измерение около съзерцанието и интерпретацията на звездното небе, насърчавайки инфраструктура, продукти и дейности в сектора на устойчивия туризъм.
Фондация Starlight създава и популяризира набор от сертификати, които акредитират качеството на нощното небе. Тези сертификати се поддържат от ЮНЕСКО, Световната организация по туризъм (UNWTO) и Международния астрономически съюз (IAU), гарантирайки международен обхват. Понастоящем модалностите на тези сертификати са: резервации, туристически дестинации, къщи и хотели, звездни паркове и стелариуми, места, лагери и ресторанти, наред с други възможни модалности, които трябва да бъдат проучени във всеки отделен случай.
В момента има 16 резервата Starlight, 46 туристически дестинации Starlight, мрежа от повече от 63 акредитирани места за настаняване, 11 звездни паркове и повече от 26 акредитации на други модалности, към които се добавят 808 присъединявания към Декларацията от Ла Палма. Всичко това представлява сертифицирана площ от 101 943,13 km2.
Наред с тези сертификати, Фондацията разработва и задачи за обучение (монитори и водачи на Starlight, одитори, осветителни техници и др.), съвети и консултации, адаптирани към всяка територия.
„Селските райони, които обикновено са най-бедните икономически и изложени на риск от обезлюдяване, са точно тези, които имат най-доброто небе. И тези небеса могат да се превърнат в мощен двигател за устойчиво местно икономическо развитие чрез звезден туризъм или астротуризъм“, обяснява Антония Варела.
Случаят с остров Ла Палма е добър пример за това: в най-високата си точка, над 2400 метра над морското равнище, обсерваторията Roque de Los Muchachos се смята за едно от най-добрите места на планетата за наблюдение на небето. Всъщност, през 1988 г. Ла Палма беше първото място в света, което приложи Закон за небето, насочен към защита на качеството на нощното небе за целите на астрофизичното наблюдение, което представляваше огромна стъпка по този въпрос. През 2007 г. Ла Палма стана първият резерват Starlight в света, признат със сертификата за туристическа дестинация Starlight през 2012 г. Благодарение на координираната работа между институции и компании, днес на острова има повече от 120 гидове и наблюдатели на Starlight; 70 фирми, които имат теми за астротуризъм: винарни, пътеки, спортни условия, селски къщи и хотели Starlight; мрежа от астрономически гледни точки; туристически пътеки; посетителски центрове и т.н., където можете да се насладите на гастрономически изживявания, дегустации на вино със звезди, археоастрономия или вулкани със звезди, като например в наскоро сертифицираната община Starlight във Фуенкалиенте де Ла Палма.
Монетизация
Всичко това води до годишен приход от около 30 милиона от астротуризъм, от общо 220 милиона, които островът получава, обяснява Варела, „но бихме могли да подчертаем и други цифри за социално-икономическото въздействие на други територии от мрежата Starlight, чието търсене нараства, качеството на посетителите, преоценката на територията и овластяването на техните местни общности:
- астрономическият парк Монсек, с 32 000 посетители годишно, с икономическо въздействие за туристическия сектор в областта от близо 3 милиона евро;
- морско-сухоземния национален парк на Атлантическите острови в Галисия, които, откакто бяха сертифицирани, увеличиха търсенето със 130% само за 4 години.
От 2019 г. търсенето на сертификати и курсове Starlight се е увеличило с 300% в международен план и с повече от 400%, ако вземем предвид и търсенето в Испания, консолидирайки неговия растеж.
Друг емблематичен случай е този на астрономическо-туристическия комплекс Entre Encinas y Estrellas, разположен в пасището на Естремадура, който успя да даде тласък на местната икономика, като привлече както туристи, така и професионални астрономи. Хосе Луис Киньонес, съсобственик и главен изпълнителен директор, е машинен инженер и миналата година беше награден с Офицерския кръст на Ордена за граждански заслуги, присъден от крал Фелипе VI, който признава неговата ползотворна инициатива, личен ангажимент и социален принос.
Обсерватории под наем
Entre Encinas y Estrellas (e-EyE) е създадена през 2013 г. във Fregenal de la Sierra (Бадахос) и в допълнение към предлагането на услуги, посветени на астрономическия туризъм, отдава под наем отделни обсерватории (Hosting) на астрономи.
„Всеки има място в e-EyE, независимо дали е професионалист или любител на астрономията, туристи или семейства, които искат да се насладят на уникално и очарователно настаняване или да участват в астрономически дейности, обяснява Хосе Луис Киньонес.
Освен това професионалните астрономи и астрономите аматьори могат да наемат отделни обсерватории, за да приютят техния телескоп и да работят с него дистанционно през интернет. Тези пространства са проектирани с най-високите изисквания за качество и технологии, налични в момента, сякаш са професионални обсерватории.
„Ние сме домакини на телескопи от цял свят. Искахме да предложим високо ниво на върхови постижения в астрономическото оборудване и инфраструктура въз основа на богат предишен опит в роботизацията на обсерваторията. Разработихме концепцията за хостинг при предпоставката, че e-EyE е световно референтно място, всъщност то вече е най-голямото в Европа. А Естремадура съчетава изключителни характеристики, за да се насладите на астрономията. Умерен климат през цялата година, с много малко валежи, концентрирани през есента и пролетта, което благоприятства необичайно много ясни нощи, за да се насладите на Вселената. Можете да имате поне 250 до 280 ясни нощи годишно. Пасището, тъй като е средиземноморска гора, макар и не много гъсто, е обширно и спомага за поддържането на ниски нива на суспендирани частици и аерозоли. Ветровете са леки и не се смущават от големи планини, които биха създали силни вятърни потоци“, добавя Хосе Луис Киньонес.
Астротуристът
Според проучване, проведено от фондация Starlight, съвременният пътешественик търси автентични, образователни и свързани с природата преживявания. Милениалите и хората от поколението Z, по-специално, показват нарастващ интерес към астротуризма, привлечени от възможността за прекъсване на връзката с дигиталния свят и повторно свързване с Космоса. Астротуристите обикновено са хора с високо образование, интерес към науката и астрономията и подчертано екологично съзнание. Този профил на пътешественик е готов да инвестира в качествени изживявания, които предлагат добавена стойност, като обиколки, ръководени от професионални астрономи, достъп до най-съвременни телескопи и престои в сертифицирани места за настаняване.
Доброто здраве и грандиозният растеж на тази дейност доведе до неотдавнашното раждане на Националната асоциация на компаниите за астротуризъм (Aneea). Тази асоциация беше обявена в последното издание на FITUR 2025. С тридесет партньори основатели, Aneea беше създадена, за да обедини компании и професионалисти в сектора под обща визия: да популяризира звездния туризъм като инструмент за научно, културно и устойчиво развитие на селските райони.
Рубен Ромеро, вицепрезидент на Aneea и представител на Orión Madrid Astroturismo, подчертава необходимостта да се „работи чрез страстта към небето, нещо, което обединява тези компании и което ги свързва с желанието да го направят известно. „В единството е силата и трябва да направим така, че да засилим нашия сектор“, подчертава Ромеро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.