Испания регистрира рекорден брой молби за убежище през 2023 г.

Испания регистрира рекорден брой молби за убежище през 2023 г.

Испания регистрира рекорден брой молби за убежище през 2023 г.

Правителството на Испания обяви, че страната е регистрирала през 2023 г. над 163 000 молби за убежище, основно от граждани на латиноамерикански държави. Това е рекорд за третата по брой регистрирани молби за убежище държава в ЕС, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Испанската Служба по убежището и бежанците "е получила 163 218 молби за международна защита през 2023 г., което е с 37% повече от предишната година и представлява най-високото число от създаването на службата през 1992 г., посочва в изявление за медиите от вчера испанското министерство на вътрешните работи, цитирано от Франс прес. 

Според тези данни Испания става третата страна в ЕС с най-високо ниво на регистрация на молби за убежище.

Повече от една трета от тези молби (78,6%) са подадени от граждани на Венецуела, Коумбия и Перу.

Само малка част (12%) от молбите, които са одобрени през 2023 г. (общо 92 963), се отнася до предоставяне на постоянни мерки за защита, като те касаят граждани на Афганистан, Сирия, Никарагуа, Колумбия, Хондурас и Мали.

По-висока е бройката при разрешителните за временен престой по хуманитарни причини, каквито са издадени на 41 478 души през 2023 г. и касаят основно граждани на Венецуела.

В допълнение към тези числа специалната временна защита, предоставяна на граждани на Украйна по силата на общо решение на ЕС по повод войната с Русия, се отнася за 33 928 души. Така вече общо 195 000 украинци са получили защита в Испания.

Министър-председателят на Испания Педро Санчес приветства в края на декември решението на ЕС да преразгледа своята система за миграция, която предвижда специални механизми на солидарност между държавите с цел релокация на хората, търсещи убежище, което ще облекчи и миграционния натиск над Испания, която е една от основните страни в ЕС, през която влизат мигрантите, посочва Франс прес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ