Италия ще привлече 3600 милионери тази година благодарение на „правилото CR7“

Италия ще привлече 3600 милионери тази година благодарение на „правилото CR7“

През 2025 г. Италия ще затвърди позицията си на третата по големина дестинация в света за милионери, търсещи данъчни облекчения и качество на живот. С „правилото CR7“ и възхода на Милано като финансов център, страната привлича свръхбогати хора от цял свят, предизвиквайки дестинации като Монако и Лондон, пише Euronews

Според проучване на Henley & Partners, консултантска фирма, специализирана в програми за гражданство и пребиваване, над 142 000 милионери от цял свят ще променят местожителството си през 2025 г. Около 3600 от тях ще изберат Италия, след Обединените арабски емирства (9800) и Съединените щати (7500), но пред Швейцария (3000). Този избор е обусловен от геополитическото напрежение и нарастващата глобална данъчна конкуренция.

От 2017 г. Италия прилага специален данъчен режим, известен като „правило CR7“ (акроним, измислен от футболиста Кристиано Роналдо), който позволява на лица, които не са резиденти, да плащат фиксиран данък от 200 000 евро годишно върху доходи, генерирани в чужбина, за период от 15 години. Този режим, предназначен да привлече свръхбогатите като Роналдо, прави данъчните разходи на Италия по-евтини от тези на Монако, въпреки нулевата данъчна ставка там.

За членовете на семейството, които изберат същия режим, плоският данък пада до 25 000 евро. Режимът се прилага за доходи от финансови инвестиции, права върху изображения, капиталови печалби и чуждестранни наследства, докато доходите, получени в Италия, се облагат като обикновен доход.

Неотдавнашното премахване на данъчния режим "non-doms" на Обединеното кралство за лица без постоянно местожителство (данъчни резиденти, които не пребивават в страната), накара много милионери и международни ръководители да се установят в Италия, особено в Милано.

Имена като Елио Леони-Скети, Барт Бехт, Рихард Гноде и Насеф Савирис избраха Милано заради данъчните му предимства, качеството на живот и бързия достъп до европейските пазари.

В допълнение към благоприятните данъчни условия, Милано преживява растеж в луксозните услуги, с нови ексклузивни клубове, луксозни хотели като Rocco Forte и Rosewood, както и разширяване на международните адвокатски кантори.

7 милиарда долара и перспективи за растеж

Според Доклада за глобалното богатство на Boston Consulting Group (BCG) за 2025 г., Италия е на осмо място в света по отношение на инвестиционно финансово богатство, с общи активи от около 6,9 милиарда долара (5,8 млрд. евро) през 2024 г., което е леко намаление с 1,1% в сравнение с предходната година поради по-неблагоприятна пазарна среда.

От това богатство 40% е инвестирано в акции и взаимни фондове, 25% в депозити и валути, 18% в животозастраховане и пенсии, а 8% във фиксиран доход. BCG прогнозира среден годишен растеж от 6,5% до 2029 г., като финансовите активи биха могли да достигнат 9,4 милиарда долара (8 милиарда евро).

В Италия живеят приблизително 517 000 милионери (с активи над един милион долара или еквивалент на повече от 850 000 евро) и 2600 свръхбогати хора с активи над 100 милиона долара (повече от 85 милиона евро). Очаква се броят на милионерите да се увеличава с 1% годишно през следващите четири години, докато броят на ултрабогатите ще нарасне с 3%.

Поддръжниците на данъчния режим смятат, че притокът на милионери насърчава потреблението, инвестициите и създаването на нови бизнеси, допринасяйки за данъчните приходи и икономическото развитие. Скептиците обаче предупреждават за рисковете от низходяща данъчна конкуренция и инфлационното въздействие върху пазарите на недвижими имоти и услуги, особено като се има предвид, че много свръхбогати избират Италия, за да се насладят на пенсионирането си.

В допълнение към данъчните предимства, Италия привлича посетители със средиземноморския си климат, гастрономията си, близостта си до морето и планините и по-ниските разходи за живот в сравнение с Лондон или Монако. Тези фактори, заедно с превъзходните луксозни услуги и нарастващата финансова и правна мрежа, правят страната популярна дестинация за заможни хора, търсещи стабилност и качество.

В допълнение към Италия, други градове привличат милионери благодарение на благоприятните си данъчни режими и качество на живот. Дубай например предлага нулево данъчно облагане и динамичен капиталов пазар. В някои градове, като Лондон, обаче е имало бягство на милионери поради високите данъци и политическата несигурност. Според доклад на Henley & Partners, Лондон е загубил около 30 000 милионери през последното десетилетие. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Росен Карадимов: Проверките доказват, че еврото се използва като повод за повишаване на цените
1000 лв. глоба и 3 месеца без книжка, ако шофираме в аварийната лента
Спират движението на метрото между станциите "Сливница" и "Обеля" от днес
Ответни мита: Кои страни от ЕС биха могли да бъдат най-засегнати?
Лос Анджелис съди Airbnb за предполагаемо завишаване на цените след горските пожари
България успешно се конкурира с Франция и Италия по производството на черен хайвер
Насочила ли се е гейминг индустрията към нов крах?
Европейските страни, в които има най-добър баланс между работа и личен живот