Изостране на отношенията: Индия отказва да купува стелт изтребители F -35 от САЩ

ЕС

Индия е информирала Съединените щати, че не е заинтересована от купуване на американски изтребители F-35, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници. Правителството на Нарендра Моди е малко вероятно да закупи допълнително военно оборудване от Съединените щати, въпреки че това е ключово искане на президента Доналд Тръмп, съобщиха източниците. Вместо това, индийските власти разчитат на партньорство с Вашингтон, насочено към съвместно разработване и производство на оборудване в страната.

През февруари, по време на посещението на Моди в Белия дом, Тръмп заяви, че Вашингтон ще увеличи доставките на военно оборудване за Ню Делхи „с много милиарди долари“ и тогава заяви, че Съединените щати „проправят пътя“ за доставката на „стелт изтребители“ F-35 на Индия.

F-35 е пето поколение стелт многоцелеви изтребители-бомбардировачи, произведени от Lockheed Martin. Самолетите са разработени в три версии: наземен изтребител (F-35A) за ВВС на САЩ, изтребител с кратко излитане и вертикално кацане (F-35B) за Морската пехота на САЩ и Кралския флот, и палубен изтребител за ВМС на САЩ.

Bloomberg съобщи за отказа на Индия да закупи изтребители на фона на все по-острата реторика на Тръмп към страната. Той заплаши Ню Делхи с 25% тарифи и „глоба“ заради купуване на военна техника и енергия от Русия. Според него отношенията между двете страни не се развиват много добре поради прекомерно високите тарифи, както и „най-трудните и неприятни търговски бариери“.

Според източници на Bloomberg, Ню Делхи е шокиран и разочарован от изявлението на Тръмп. Министърът на търговията на Индия Пиюш Гоял, който само преди дни изрази увереност в търговска сделка с Вашингтон, заяви, че правителството работи с износителите, за да оцени въздействието на американските тарифи.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев