Китайската лунна сонда донесе на Земята първите в света проби от обратната страна на Луната

Китайската лунна сонда донесе на Земята първите в света проби от обратната страна на Луната

Китай стана първата страна, която събра проби от обратната страна на Луната и ги върна на Земята в забележително постижение за космическата програма в Пекин, съобщи британският в. „Guardian“.

Капсулата  съдържаща ценния товар, се спусна с парашут в зона за кацане в селския регион Сизванг Банер във Вътрешна Монголия във вторник, след като беше пусната на Земята от орбитата на сондата Chang’e-6. Връщането на лунния материал завършва изключително успешна мисия за Китайската национална космическа администрация (CNSA) на фона на вълна от интерес, в която космическите агенции и частни компании ще изграждат инструменти и бази на Луната и ще експлоатират нейните ресурси.

Мисията Chang’e-6, кръстена на китайската богиня на луната, излетя от провинция Хайнан в Южен Китай на 3 май и кацна на 2 юни на обратната страната на Луната, която никога не се вижда от Земята. Луната показва само едно лице към Земята, защото е приливно заключена и завършва едно пълно завъртане за времето, необходимо за обиколка на планетата. Спускаемият апарат на мисията прекара два дни в събиране на скали и почва от един от най-старите и най-големи кратери на Луната, широкият 1600 мили басейн Южен полюс-Ейткен, използвайки роботизирана ръка и бормашина. След това неговият модул за изкачване се издигна от повърхността на Луната и се срещна с орбиталния апарат, преди да започне пътуването си у дома.

„Това е голямо постижение на Китай“, каза Мартин Барстоу, професор по астрофизика и космически науки в университета в Лестър, зитиран от изданието. „Възстановяването на всякакви проби от Луната е трудно, но това от далечната страна, където комуникациите са особено трудни, не е стъпка, предприета от никоя друга агенция. Истински технологичен подвиг“, казва проф. Барстоу.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ