Китайските власти пуснаха чатбот, обучен по идеите на президента Си Дзинпин

Китайските власти пуснаха чатбот, обучен по идеите на президента Си Дзинпин

Китайските власти пуснаха чатбот, обучен по идеите на президента Си Дзинпин

Китайските власти пуснаха чатбот, обучен по идеите на китайския президент Си Дзинпин, пише Financial Times. Основният голям езиков модел се основава на политическата доктрина на китайския лидер „Идеите на Си Дзинпин за социализма с китайски характеристики в новата епоха“ и друга официална литература, предоставена от Администрацията за киберпространство на Китай Cyberspace Administration of China (CAC). „Дълбочината и авторитетът на използваната литература ще гарантират професионализма на генерираното съдържание“, съобщава списанието на държавния регулатор.

Засега новият модел се използва от изследователски център в CAC, но с течение на времето може да стане достъпен за по-широко използване, отбеляза източникът на изданието. Може да отговаря на въпроси, да генерира отчети, да анотира информация и да превежда от китайски на английски и обратно.

Регулаторът изисква от доставчиците на генеративни (създаващи съдържание) инструменти за изкуствен интелект (ИИ) да се фокусират върху основните социалистически ценности и заявява, че тяхната продукция не може да съдържа съдържание, насочено срещу държавната власт. Това представлява предизвикателство за разработчиците поради относителния недостиг на данни на китайски език за обучение на техните модели. Повечето компании обучават модели на англоезична информация, което повишава възможността за нарушаване на китайските „говорни норми“ в тяхната продукция, пише вестникът.  ИИ модели на технологичните гиганти Baidu Inc. и Alibaba стриктно контролират създаденото съдържание, свързано със Си Дзинпин и други потенциално чувствителни теми. Техните чатботове обикновено молят потребителите да започнат разговора отново, ако засегнат подобни теми.

Китайската асоциация за киберсигурност, организация с нестопанска цел, свързана с CAC, миналия декември пусна първата публична база данни с „висококачествени и надеждни“ данни за обучение на модели, съдържаща 100 милиона елемента, в помощ на разработчиците. Financial Times е проучил някои части от тази база данни и е стигнал до заключението, че базата данни разчита до голяма степен на правителствени документи, съобщения в държавни медии и други официални публикации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ