Колекция за 1 млрд. долара на съоснователя на Microsoft Пол Алън ще бъде продадена от Christie's

Колекцията от произведения на изкуството на технологичния магнат Пол Алън, съоснователят на Microsoft, който почина на 65-годишна възраст през 2018 г., ще бъде продадена в Christie's. Това ще бъде една от най-скъпите разпродажби на предмети, принадлежали на един собственик, които някога са излизали на открития пазар, съобщи Wall Street Journal.
Алън, който беше в списъка на 200-те най-добри колекционери на ARTnews в продължение на повече от две десетилетия, натрупа колекция, която се оценява на около 1 млрд. долара.
Christie's ще обяви на търг група от 150 произведения на изкуството от наследството на Пол Алън – най-скъпата колекция, обявявана някога на търг, според ArtNews. Тя ще надмине досегашния рекорд от 922 млн. долара, генерирани от аукциона на постановената от съда колекция на Macklowe, продадена в Sotheby's по-рано тази година, както и продажбата на колекцията на Дейвид Рокфелер през 2018 г. в Christie's, която донесе 835 млн. долара.
Алън, чиято причина за смъртта се дължи на усложнения от неходжкинов лимфом, определи сестра си Джоди Алън за единствен изпълнител на неговото имущество. Тя остава председател на неговата инвестиционна компания Vulcan.
Известен преди всичко като технологичен пионер от средата на 70-те, Алън си спечели репутацията на авторитетен филантроп и колекционер на произведения на изкуството, въпреки неговата изключителна дискретност. Въпреки това той бе включен за първи път в годишния Топ 200 на световните колекционери през 1997 г.
Сред произведенията, които ще се появят на търга, са платно на Джаспър Джонс от 1960 г., което се очаква да бъде продадено за поне 50 млн. долара, пейзажът La Montagne Sainte-Victoire на Пол Сезан от 1888-90 г., оценен на около 100 млн. долара.
Председателят на Christie's America Марк Портър обяви, че приходите от продажбата ще отидат за благотворителност. Филантропът Алън разпредели 2 млрд. долара във фондове, които подкрепят медицински, екологични и културни каузи. Сред другите му начинания в културното пространство са основаването на Музея на поп културата в Сиатъл (MoPOP) през 2000 г. и Панаира на изкуствата в Сиатъл през 2015 г.
Неговата колекция обхваща различни епохи от историята на изкуството – от стари майстори през импресионисти до модерно и съвременно изкуство. В нея са платна на Каналето, Ботичели, Ян Брьогел, Реноар, Мане, Гоген и Сьора, както и Марк Ротко, Едуард Хопър, Александър Калдър, Ед Руша и Дейвид Хокни. Други големи творби, за които е известно, че той притежава, са абстракцията „Жълто върху лилаво“ на Марк Ротко от 1956 г. и платното „Майчинство II“ на Пол Гоген от 1899 г. И двете той купи в началото на 2000 г.,съответно за 14,3 млн. и 39,2 млн. долара. През 2006 г. той купи от Christie's пейзажа „Бреза гора“ на Густав Климт от 1903 г. за 40,3 млн. долара.
Търгът е насрочен за ноември в Christie's Rockefeller Center, съобщават от аукционната къща. „Всички приходи от продажбата ще бъдат посветени на благотворителността в съответствие с желанията на г-н Алън”, е записано в обявата за търга.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Фармацевтичната индустрия лобира пред Тръмп за поетапни мита
Свят |Столична община спира приемането на отпадъци от болниците
Общество |Денят в цифри
България |Износът на нови автомобили от ЕС бележи спад от 13% спрямо предпандемичната 2019 г.
Автомобили |Флорални води - новият хит в грижата за кожата
Стил |Битката за Гренландия: Датският премиер пристига на визита след посещението на Джей Ди Ванс
Свят |Повишават се минималният и максималният осигурителен доход
България |Уменията, от които се нуждаят всички съвременни лидери
Техники за успех |10 прости навика, с които мигновено печелим симпатии
Техники за успех |Китай започва военни учения около Тайван, представи президента Уилям Лай като „паразит“
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 31-ви март до 6-ти април
Хороскоп |Първи април: Какъв е произходът му и как го празнуват европейците?
Любопитно |Цитат на деня
Цитат на деня |

Коментари
Няма въведени кометари.