Колумбия се пребори със 137-годишна традиция и успя да забрани детските бракове

Колумбия се пребори със 137-годишна традиция и успя да забрани детските бракове

Колумбийските законодатели одобриха законопроект за изкореняване на детските бракове в южноамериканската страна. Това стана след 17 години кампании от групи на противници на тази порочна практика и осем неуспешни опита за прокарване на такова законодателство в Камарата на представителите и Сената, съобщава в. Guardian.

След пет часа разгорещен, продължителен дебат депутатите одобриха предложения закон, наречен „Те са момичета, а не съпруги“, който забранява брака на лица под 18-годишна възраст. „Не искаме да продължаваме да ставаме свидетели на системно насилие и сексуална експлоатация на деца. Колумбия прави история, защото за първи път успяхме да забраним детските бракове, след като опитахме осем пъти“, каза след гласуването Дженифър Педраса, конгресмен от Партията на достойнството и ангажираността и съавтор на законопроекта. „Така че ние сме много щастливи, че Колумбия току-що излезе от срамния списък на страните, които позволяват детски бракове“, добави той

Колумбия вече е една от 12-те държави от 33-те в Латинска Америка и Карибите, които са забранили напълно брака под 18-годишна възраст, след Хондурас, Пуерто Рико, Мексико и Доминиканската република.

С него се слага край на 137-годишна вратичка в гражданския кодекс на страната, която позволяваше на лица под 18 години да се женят със съгласието на родителите. Непълнолетните също така се приемаха  за влезли в неформален брачен съюз, когато съжителстват две години. В Колумбия има 4,5 милиона момичета и жени, които са се омъжили преди 18 години, или около една на всеки четири. Един милион от тях са били женени преди да навършат 15 години, според данни на УНИЦЕФ .

Правозащитни групи водят кампания за прекратяване на практиката в продължение на 17 години, но законопроектите бяха отхвърлени, като опозицията се позоваваше на традицията и родителските права, а много представители на повече от 100 коренни общности в страната се противопоставиха на законопроекта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ