Кремъл: Горещата линия между Москва и Вашингтон не се използва

Кремъл: Горещата линия между Москва и Вашингтон не се използва

Специалната гореща линия между Москва и Вашингтон в момента не се използва, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.

Руският президент Владимир Путин одобри със свой указ актуализираната държавна политика на Русия в областта на ядреното сдържане. В актуализираната доктрина се разширява списъкът на военните заплахи, за чието неутрализиране може да се използва ядрено оръжие.

Това се случи на фона на решението на Вашингтон да позволи на Украйна да използва произведени в САЩ оръжия, за да нанася удари дълбоко в Русия.

Украйна използва американските ракети ATACMS, за да удари руска територия във вторник, възползвайки се от промяната в политиката на администрация на президента на САЩ Джо Байдън.

Така наречената гореща линия между Москва и Вашингтон е създадена през 1963 г. с цел да се намалят недоразуменията, предизвикани от Кубинската ракетна криза от 1962 г., давайки директна линия на комуникация между американските и руските лидери.

„Имаме специална защитена линия за комуникация между двамата президенти – на Русия и на Съединените щати. Освен това дори за видео комуникация", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред държавната информационна агенция ТАСС. Но когато го попитаха дали този канал се използва в момента, той отговори с „не“.

Москва каза, че използването на ракетите с голям обсег на действие, които Вашингтон е доставял на Украйна досега, е ясен сигнал, че Западът иска да ескалира конфликта.

Украинският президент Володимир Зеленски отдавна умоляваше Вашингтон и неговите съюзници от НАТО да разрешат използването на оръжия с голям обсег, заявявайки, че те са необходими за унищожаване на военна и транспортна инфраструктура, ключова за военните усилия на Русия.

Москва заяви, че подобни оръжия не могат да бъдат използвани без пряка оперативна подкрепа на САЩ и че това превърнало Вашингтон в пряк участник във войната, което ще доведе до руски ответни действия.

Руските дипломати казват, че кризата между Москва и Вашингтон сега е сравнима с Кубинската ракетна криза от 1962 г., когато двете суперсили от Студената война са били най-близо до ядрена война, и че Западът прави грешка, ако смята, че Русия ще отстъпи по отношение на Украйна.

Кремъл посочи, че Русия смята ядрените оръжия за средство за възпиране и нейната актуализирана ядрена доктрина има за цел да изясни на потенциалните врагове неизбежността на отмъщението, ако атакуват Русия.

В сряда Песков каза пред агенция РИА, че Западът се стреми да нанесе стратегическо поражение на Русия, като позволи на Киев да нанася удари дълбоко в Русия с оръжия, произведени в САЩ.

„И, разбира се, те използват Украйна като инструмент в ръцете си за постигане на тези цели“, каза Песков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ