Макрон обяви края на "изобилието и безгрижието", призова французите да бъдат готови на жертви

Макрон обяви края на изобилието и безгрижието, призова французите да бъдат готови на жертви

Макрон обяви края на "изобилието и безгрижието", призова французите да бъдат готови на жертви

Френският президент Еманюел Макрон откри деловия сезон след лятната ваканция с тежкото предупреждение, че се задават трудни месеци, тъй като светът е изправен пред „голяма промяна“, изискваща усилия и жертви. Синдикатите обаче моментално отхвърлиха призивите му, заявявайки, че работниците се нуждаят от по-високо заплащане, за да се справят с нарастващата инфлация, предаде агенция Ройтерс.

В реч преди началото на първото заседание на кабинета след отпуска, добре отпочинал и загорял, но и звучащ тържествено, Макрон каза, че светът е изправен пред края на лесното изобилие от блага и ресурси, пред края на „на известно безгрижие“.

„Моментът, в който живеем... може да изглежда структуриран от поредица от кризи, една от друга по-сериозни“, каза той, имайки предвид сушата, пожарите и бурите, които удариха Франция през лятото, както и войната в Украйна и смущения в световната търговия.

„Вярвам, че това, през което преминаваме, е по-скоро голяма промяна, голяма промяна“, каза Макрон, като призова министрите си да бъдат амбициозни, а французите да приемат необходимостта от полагане на повече усилия за справянето с този сложен момент. „Свободата има цена“, каза Макрон. „Битките, които трябва да водим... ще бъдат спечелени само чрез нашите усилия.“, отбеляза той.

Макрон, който спечели втори президентски мандат през април, но след това загуби мнозинството в парламента, е изправен пред трудни предизвикателства през следващите няколко месеца, включително да убеди депутатите да приемат бюджета за 2023 г.

Ключов и спорен въпрос ще бъде дали да се удължи действието на изтичащите в края на годината тавани на цените на електричеството и газа, както и на отстъпката за гориво, които заедно помогнаха за поддържането на инфлацията във Франция по-ниска от тази на много страни в ЕС, но започват да натежават все повече на  публичните финанси.

Реформите на пенсионните схеми и схемите за обезщетения за безработица също са в процес на работа и могат да предизвикат улични протести.

„Ще се противопоставим на тези нови жертви“, заяви Филип Мартинес, ръководител на профсъюза CGT пред BFM TV след коментарите на Макрон, добавяйки, че на предстоящи протести през септември ще се настоява за мерки за увеличаване на заплатите и ограничаване на ръста на цените.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ