Малък парад на планети предшества най-ранното слънцестоене от 228 години насам

Малък парад на  планети  предшества най-ранното слънцестоене от 228 години насам

Астрономическото лято ще започне тази година на 20 юни, четвъртък със слънцестоенето, което ще настъпи в 23.50 ч. българско време. Това е най-ранното лятно слънцестоене от 1796 г. насам, когато то е настъпило в 20.45 ч. местно време на 20 юни, съобщи БНТ.

Обикновено, лятното слънцестоене настъпва в Северното полукълбо на 21 юни, но през високосни години то се пада на 20 юни.

Идването на лятото е съпътствано от още един интересен небесен феномен, т.нар. малък парад на планетите Венера, Юпитер, Меркурий и Уран, които са подредени в права линия една до друга, съобщава агенция ЮПИ. Явлението не е видимо от Земята поради близостта на Слънцето, обясниха астрономи. Ако в същия небесен сектор имаше подредени пет планети, а не четири, това щеше да е голям парад на планети, който се наблюдава много по-рядко, уточниха учените. Малкият парад на планетите предшества месец на интересни астрономически явления.

Лятото е най-дългият сезон в годината, продължаващ 93 дни, 15 часа и 52 минути, като приключва в 15.43 ч. източноевропейско време на 22 септември по време на есенното равноденствие. През втората нощ на астрономическото лято на 22 юни в 4.07 ч. българско време ще настъпи пълнолуние, първото от общо четири през сезона. Юнското пълнолуние обикновено се нарича Ягодова луна, тъй като това е най-подходящото време от годината за бране на ягоди в Северното полукълбо.

Най-доброто подреждане на планетите през месеца ще се случи в последния уикенд на юни и ще изисква от хората да се събудят доста преди зазоряване, за да го видят. Тогава полумесецът ще попадне в една линия със Сатурн, Марс и Юпитер преди изгрев слънце на 29 юни. И четирите небесни обекта са достатъчно ярки, за да се видят без телескоп, въпреки че ще е необходимо безоблачно небе, за да се наблюдава явлението. Още едно планетарно подреждане ще се състои на 30 юни, а на 1 юли, когато Луната ще се появи изключително близо до Марс, подредбата може да бъде още по-впечатляваща.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Почина и младата жена, която беше с 85 % изгаряния след взривовете в Елин Пелин
Денят в цифри
Ричард Брансън за двете най-важни думи, които всички успешни лидери казват
Тръмп предсказва заплаха от Трета световна война, ако Харис спечели изборите, връща се в града на стрелбата
Франция арестува за шпионаж популярен руски шеф-готвач, издал се сам при престой в България
Астронавтите от капсулата „Starliner“ остават космически заложници, НАСА каза, че не знае кога ще може да ги върне
Страните от Г-20 съгласни за промяна в облагане на свръхбогатите, но по-нататък