Мексико ще изследва влиянието на генно модифицираната царевица върху тортилите

Мексико ще изследва влиянието на генно модифицираната царевица върху тортилите

Мексиканските власти обявиха, че работна група ще проучи въздействието на вноса на генетично модифицирана царевица върху тортилите в страната, национална основна храна, която обикновено се прави от царевично брашно, на фона на търговски спор със Съединените щати, предава Ройтерс.

Съединените щати поискаха търговски консултации с Мексико, след като правителството реши да ограничи вноса на генетично модифицирана царевица с аргумента, че тя може да замърси древните местни сортове на Мексико и да има отрицателно въздействие върху човешкото здраве.

САЩ, които твърдят, че твърденията на Мексико нямат научна обосновка, поискаха консултации по глава от Северноамериканското търговско споразумение относно продоволствената сигурност, която призовава за научно обоснован подход към вътрешните разпоредби.

Мексиканският здравен орган Cofepris, заедно с неговия научен съвет Conacyt, обявиха създаването на работната група в изявление, като казаха, че тя ще има роля в оценката на рисковете, свързани с консумацията на генетично модифицирана царевица.

През февруари Мексико обяви, че ще забрани генетично модифицираната царевица за консумация от хората - включително употреба в тортили - отстъпвайки от предишни планове, които помрачиха бъдещето на вноса на храна за добитък, за където е предназначена по-голямата част от внасяната царевица.

Мексико произвежда основно бяла царевица, използвана за приготвяне на тортили, но има дефицит на жълта царевица, използвана за консумация от добитъка и за промишлени приложения.

Всяка година страната внася около 17 милиона тона царевица от САЩ. Според Министерството на земеделието на САЩ (USDA) годишният износ на страната за Мексико възлиза на около 5 милиарда долара през 2022 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ