Мицкоски ще поиска среща с българския премиер за евроинтеграцията на Северна Македония

ЕС

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски обяви, че ще поиска среща с българския премиер Росен Желязков. В интервю за "360 градуса" по МРТ1 Мицкоски беше попитан за това дали ще поиска среща, след като дълго време правителството в Северна Македония обясняваше, че очаква в България да бъде съставено политическо правителство, с което да разговаря по отношение на евроинтеграцията на страната и предложението промяната в конституцията да влезе в сила след като Северна Македония стане член на ЕС.

Този въпрос беше зададен на премиера на Северна Македония и вчера, като отговорът беше, че той е готов за разговаря с всеки и по всяко време, за да бъдат деблокираните преговорите на страната с ЕС, предава БТА. 

„Нямам проблем да инициирам среща с България, ние сме съседи и е логично да инициираме такава среща, да се опознаем, ние сме колеги, сътрудничим си, заедно сме в НАТО. Абсолютно ще поискам среща. Да видим в тази среда дали можем да преодолеем различията си по отношение на това как (ние) виждаме пътя на (Северна) Македония към пълноправно членство в Европейския съюз и как го виждат те. Тук е разликата като цяло, защото със сигурност имаме различни виждания по една и съща тема. Ние имаме собствена стратегия, чиято същност е дали след две десетилетия ще ни бъде позволено да започнем преговорния процес и той да бъде оценен въз основа на заслуги, а не на двустранни спорове. Нека да видим дали можем да намерим решение тук и след това да търсим решение за всичко останало“, каза в интервюто си Християн Мицкоски. 

На пресконференция по-рано днес председателят на опозиционната СДСМ Венко Филипче също заяви, че подкрепя това Мицкоски да поиска среща с българския премиер Росен Желязков.

„Сега в София има политическо правителство и аз абсолютно подкрепям премиера да поиска среща с политическото правителство и премиера в България възможно най-скоро. За да видим дали можем да получим допълнителни гаранции или не. Ще подкрепим, всяко по-добро предложение (от вписаното в преговорната рамка, договорена с правителството на СДСМ). Абсолютно всякаква форма на допълнителни гаранции (за преговорите) ще подкрепим, но нека (срещата) се проведе възможно най-скоро, защото времето изтича. Албания и Черна гора правят големи крачки напред“, каза Филипче, според когото предишните правителства, водени от СДСМ са направили максималното, за да защитят позициите на страната по време на преговорите по т.нар. „френско предложение“.

Условие за автоматично провеждане на втора междуправителствена конференция със Северна Македония и реален старт на преговорите на страната с ЕС е вписване на българите в Конституцията на страната, което за правителството на ВМРО-ДПМНЕ е неприемливо и отстъпление от националните интереси, направено от правителството на СДСМ. Според ВМРО-ДПМНЕ за да има предвидимост в евроинтеграцията на страната промените в Конституцията трябва да влязат в сила едва след като преговорите приключат и държаните-членки ратифицират договора за присъединяване на Северна Македония към ЕС.  

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
На днешната дата, 8 август. Имен ден празнуват Емилиан, Емилиян, Емилия
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната