Мигрантски натиск създава проблеми на границата между САЩ и Мексико след падане на ограниченията

Мигрантски натиск създава проблеми на границата между САЩ и Мексико след падане на ограниченията

Мигранти се струпват от двете страни на границата между Мексико и Съединените щати. Броят им се увеличи многократно часове преди отпадането на т. нар. "Разпоредба 42", с което се слага край на ковид ограниченията.

Американските власти обаче предупредиха, че това не означава, че границите на страната са отворени и предупреждават за по-строги последици за тези, които се опитат да преминат нелегално на територията на Съединените щати.

До изтичането на "Разпоредба 42" всеки ден по около 10 хиляди души са преминавали близо 3-километровата граница между САЩ и Мексико. Рекордният им брой е двойно повече в сравнение само с преди два месеца. Властите обявиха, че са подготвени за промяната.

"Нека бъде ясно - нашите граници не са отворени. Подготвени сме за този момент от почти две години и планът ни ще даде резултати, макар че ще отнеме време", заяви Алехандро Майоркас, министър на вътрешната сигурност на САЩ.

Администрацията на президента Джо Байдън огласи нов регламент за предоставяне на убежище, като мярката влезе в сила след края на действието на "Разпоредба 42".

Съгласно новия стандарт семейства мигранти, заловени да пресичат границата, ще бъдат депортирани в рамките на 30 дни, ако не преминат успешно първоначална проверка за предоставяне на убежище.

"Става дума за измама. Казват на тези, които са в Хуарес или Ел Пасо, да се предадат и да изчакат да премине процедурата, но това, което не казват, е, че ги връщат в Мексико без въобще да обработят документите им", допълни Фернандо Гарсиа, ръководител на организация за човешки права.

За да се справят с мигрантския наплив Съединените щати са мобилизирали 24 хиляди гранични служители и полицаи. Действията на президента Байдън обаче предизвикаха остри реакции. Сенатор Тед Круз заяви, че 22 хиляди души се намират в импровизиран лагер от другата страна на границата само в района на Тексас. Сенатор Роджър Маршал от Канзас определи ситуацията като бедствие. От своя страна конгресменът демократ Майк Левин обвини републиканците, че играят "политически футбол" с имиграционната система на страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ