Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии

Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии

Вибриони, бактерии, които живеят в солени крайбрежни води (смес от солена и сладка вода), са открити в Турция, съобщава в. Milliyet, цитирайки уролога д-р Угур Аферин от болницата „Florence Nightingale“ в Истанбул. ДНК на бактериите Vibrio parahaemolyticus и Vibrio vulnificus е открита по крайбрежията на Мраморно, Егейско и Средиземно море, каза д-р Аферин, призовавайки за предпазливост за тези, които „имат контакт с морето през летните месеци“. 

Според специалиста най-сериозният риск възниква, когато отворени рани влязат в контакт с водата. Vibrio vulnificus може да причини тъканни инфекции, в редки случаи фатални, като некротизиращ фасциит (бактериална инфекция, при която тъкан около раната умира). Някои медии наричат Vibrio vulnificus „плътоядна бактерия“, според сайта на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Някои заразени хора могат да развият тежко заболяване, което изисква интензивно лечение или ампутация, а около един на всеки пет заразени умира, съобщава CDC.

Повечето хора се заразяват с вибриони, като ядат сурови или недопечени миди, особено стриди, според CDC. Бактериите, Vibrio parahaemolyticus, могат да причинят коремна болка, повръщане, диария и треска, казва д-р Аферин. „При хора с отслабена имунна система тези инфекции могат да се разпространят в кръвния поток и да причинят сепсис“, добавя той.

Вибрионите процъфтяват в гореща и солена вода, каза д-р Аферин. По-специално, отбеляза той, Vibrio cholerae, който може да причини холера, може да попадне в стомашно-чревния тракт чрез поглъщане на замърсена морска вода. „Въпреки че случаите на холера са редки в Турция, рискът не е нулев“, предупреждава лекарят. Повечето хора, заразени с Vibrio cholerae, са асимптоматични, но бактериите могат да се отделят с изпражненията в продължение на един до десет дни, отбелязва Световната здравна организация. Симптомите на заболяването се появяват между 12 часа и пет дни след инфекцията. В повечето случаи те са леки до умерени. Малка част от пациентите развиват тежка, остра водниста диария с животозастрашаваща дехидратация.

Според предупреждение на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията от средата на юли, вибриони, които често се срещат в Балтийско море през лятото, са започнали да се откриват и в други региони, включително Северно море. За да се намали рискът от инфекция, Eвропейският център призова хората да вземат предпазни мерки, като например да избягват консумацията на сурови или недопечени миди, а хората, които наскоро са имали нараняване или пиърсинг, не трябва да плуват в солена вода.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ