Министрите на отбраната от НАТО се събират в Брюксел за координиране на инвестициите

ЕС

Министрите на отбраната на НАТО ще се съберат в сряда за среща в щабквартирата на Алианса в Брюксел. Първата работна сесия ще се проведе във формат на Северноатлантическия съвет и, както обикновено, ще се фокусира върху възпирането и укрепването на отбранителните способности и координиране на инвестициите.

„НАТО ускорява темпото си. Съюзниците са поели ангажимент да изразходват 5% от БВП за отбрана, покривайки както основните разходи за отбрана, така и инвестициите, свързани с отбраната и сигурността. Европейските съюзници и Канада сега са на път да изравнят инвестициите си в отбрана със Съединените щати“, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте малко преди срещата на министрите на отбраната, говорейки в Парламентарната асамблея на НАТО в Любляна. Той отбеляза и ускореното разширяване на производството на отбранителна техника в целия Алианс, за да се гарантира, че силите на НАТО „разполагат с необходимите възможности за поддържане на високо ниво на възпиране и отбрана днес и в бъдеще“.

В дневния ред е и неформална среща на Съвета НАТО-Украйна. В Любляна Рюте припомни инициативата на алианса за създаване на списък с приоритетните нужди на Украйна. Според генералния секретар, до момента по тази инициатива в Киев е доставено оборудване на стойност 2 милиарда долара. „Скоро ще последват още доставки и ние трябва да поддържаме темпото“, каза шефът на НАТО. Срещата на Контактната група за отбраната на Украйна е планирана да съвпадне със срещата на министрите на НАТО и ще се проведе след основния дневен ред.

Срещата на министрите на отбраната на НАТО ще се проведе по време на двуседмичните учения на Алианса за ядрено възпиране, което, според Рюте, „изпраща ясно послание към всеки потенциален противник, че ние ще и можем да защитим всички съюзници от всяка заплаха“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"