Митата на Тръмп заплашват икономиката на Виетнам с катастрофа

Митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, разтърсиха икономиките по целия свят, но една конкретна държава е особено уязвима. От 9 април на Виетнам се очаква да бъдат наложени 46-процентно „реципрочно“ мито, като отмъщение за 123-те милиарда долара търговски излишък, който страната е реализирала със САЩ миналата година.
Митата бяха очаквани в Ханой, но мащабът на наказанието дойде като шок. Борсовият индекс на Хо Ши Мин падна със 7% след съобщението, което е най-големият дневен спад от повече от две десетилетия, а обемът на търговия достигна рекордно високо ниво.
Митата ще ударят корените на експортно ориентирания икономически модел на Виетнам. През последните години азиатската икономика се облагодетелства от диверсификацията на производителите от Китай, нараствайки средно със 7% годишно през последното десетилетие, с изключение на пандемията от COVID-19. Продажбите за Америка съставляват 30% от общия износ и 27% от номиналния БВП, пише The Economist.
Остава ли Виетнам производствена алтернатива на Китай?
Нарастващите реални заплати в Китай тласнаха фирмите към Виетнам, където разходите за труд са по-малко от половината от средните за Китай и населението има добро основно здравеопазване и образование.
Освен това някои фирми следват стратегия „Китай плюс едно“, в която изграждат повече възли на веригата за доставки извън Китай. За тези компании добрите железопътни връзки на Виетнам с Поднебесната империя и фактът, че е сравнително лесно да се прави бизнес там, се оказват привлекателни.
Компании като Samsung и Nike са направили големи залози на Виетнам като център за производствените си мощности. Някои индустрии са особено зависими от американския износ - 37% от произведените във Виетнам обувки и 52% от играчките и спортното оборудване се изпращат в САЩ.
Последствията могат да бъдат пагубни. Консултантската компания Oxford Economics симулира ефектите от митата върху Виетнам в най-добрия възможен сценарий, при който американската икономика избягва рецесията, нейните търговски партньори не предприемат "отмъщения" и инвестициите не се повлияват от несигурността. Изчисленията показват, че до 2026 г. виетнамското производство ще бъде с 3,5% по-ниско в сравнение с нивата отпреди митата. Това грубо би означавало намаляване на темпа на растеж на Виетнам наполовина. Освен това митатническите тарифи подкопават аргумента за диверисификация на китайското производство и прехвърлянето му във Виетнам. Разликата в тарифите между Китай и Югоизточна Азия вече е намаляла, намалявайки стимулите за преместване на производствен капацитет извън Китай, за да ги заобиколи.
Може ли Виетнам да сключи сделка?
Виетнамските официални лица се опитаха да подобрят отношенията си с Тръмп още преди съобщението за митата. Беше подписан пробен договор със Starlink - сателитната интернет услуга на Илон Мъск. Изграждането на наземни станции наStarlink ще започне през май или юни, според Reuters.
В края на март Виетнам обяви едностранно намаляване на митата върху вноса на американски втечнен природен газ, автомобили, енергия и селскостопански продукти. Няколко виетнамски държавни и частни фирми наскоро подписаха сделки за закупуване на оборудване от Америка. Работата по ново голф игрище на Trump Organisation за 1,5 милиарда долара в провинция Hung Yen, на по-малко от 100 километра от столицата Ханой, също трябва да започне следващия месец.
Но Виетнам иска да отиде по-далеч. На 4 април Тръмп разговаря с виетнамския лидер То Лам и описа разговора като „много продуктивен“. Лам предложи САЩ и Виетнам да договорят взаимни мита от 0%, а някои представители на виетнамското правителство смятат, че е назрял моментът да се договори по-широко търговско споразумение с Америка. Междувременно Лам е изпратил на Тръмп писмо с искане за 45-дневно забавяне на прилагането на митата. Виетнамска делегация, водена от вицепремиера, е във Вашингтон, за да види какво може да се направи по въпроса.
Виетнам няма какво да предложи на Тръмп, ако най-лошите му протекционистки инстинкти надделеят. Азиатската държава е внесла стоки на стойност 16 милиарда долара от Америка през 12-те месеца до края на март, върху които е приложила средно мито от 3%, според последните налични данни. То може да бъде намалено до 0% сравнително евтино, на цената на известни пропуснати приходи от порядъка на 1 милиард долара годишно, смята Нгуен Хак Гианг от сингапурския мозъчен тръст ISEAS-Yusof Ishak Institute.
Няма гаранции обаче, че това ще успокои американците. На 6 април търговският съветник на Белия дом Питър Наваро възрази, че ако САЩ и Виетнам премахнат взаимно митата, търговският дефицит от 120 милиарда долара ще остане непокътнат поради всички „нетарифни измами, които се прилагат“. Наваро обвини Виетнам, че субсидира износа си и че действа като „колония“ за пренасочване на китайски стоки. Тези възражения ще бъдат трудни за разрешаване, особено за 45 дни. А Виетнам се притеснява, че твърде големите отстъпки за САЩ могат да застрашат останалите 17 споразумения за свободна търговия, които страната има с други държави.
Има ли поводи за оптимизъм?
Дори да не бъде постигната бърза сделка, за Виетнам все пак може и да има надежди. Една от тях е свързана с факта, че преките чуждестранни инвеститори едва ли ще избягат веднага. Техните проекти носят високи фиксирани разходи, а преместването им ще отнеме години. Те няма да бъдат изоставени, докато няма известна яснота относно това кои дестинации може да са по-добри - процес, който хаотичното вземане на решения от страна на Тръмп може да забави.
Другият плюс е, че евентуален рязък удар върху водения от износа растеж на Виетнам вероятно ще доведе до спад на местната валута. Това би повишило конкурентоспособността на виетнамския износ на алтернативни пазари като Европа. Централната банка на Виетнам управлява донга така, че стойността му да следва точно курса на долара, но вероятно ще трябва да остави валутата да отслабне в отговор на митата, казва Танг Нгуен от Oxford Economics. По ирония на съдбата подобен ход би подсилил обвиненията, отправени по време на първата администрация на Тръмп, че Виетнам е валутен манипулатор.
Все пак това са поносими щети в сравнение с катастрофата, която би настъпила, ако митата продължат. Целта на Лам от 8% растеж за 2025 г. ще бъде застрашена, както и по-широките му амбиции за „ера на национален възход“. САЩ също имат какво да губят. Засега Ханой се въздържа от прекалена близост с Пекин, с когото има дълга история на конфликти и срещу когото се състезава за производствена мощ. Митата на Тръмп обаче могат да тласнат страната по-близо до северния ѝ съсед поради икономическа необходимост. Китайският лидер Си Дзинпин ще посети Ханой следващата седмица. Стратегията на Виетнам за т. нар. „бамбукова дипломация“, чрез която страната деликатно хеджира своите геополитически отношения, рискува да бъде изгорена в ръцете на Тръмп, пише още изданието.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.