Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай използва редкоземни метали като оръжие в търговската война с Тръмп

Китай разшири използването на критични минерали като търговско оръжие с налагане на ограничени на износа на редкоземни метали, заплашвайки да разтърси глобалното предлагане на ключови материали, използвани широко във високотехнологичното производство – от електрически превозни средства до оръжия, пише Блумбърг.
Като част от ответните мерки на т. нар. реципрочни мита на президента Доналд Тръмп върху вносните китайски стоки, Пекин заяви миналата седмица, че ще затегне контрола върху износа на седем вида редкоземни елементи.
Този ход предизвика големи печалби за свързаните със сектора акции в понеделник, като тези на China Rare Earth Holdings Ltd. поскъпна с цели 10% в търговията в Хонконг. China Northern Rare Earth Group добави 9,2% към стойността си, а цената на книжата на австралийската Lynas Rare Earths Ltd. се повиши с 5,1%.
Китай представлява почти 70% от световното производство на редкоземни елементи, според Геоложката служба на САЩ. Хватката на страната върху множество нишови стоки отдавна се разглежда като потенциално геополитическо оръжие, като се има предвид зависимостта на Америка от китайските доставки. През последните две години Пекин вече въведе подобни ограничения за други важни минерали, включително галий, германий, графит и антимон, на фона на нарастващото търговско напрежение.
Последните мерки за контрол на износа не представляват пълна забрана, но означават, че всички задгранични пратки ще бъдат обект на по-голям контрол върху това кой купува и защо. При други метали обемът на износ се срина до нула след въвеждането на контрола, тъй като износителите се нуждаят от време, за да получат сертификат.
„Новият контрол може допълнително да затегне глобалното предлагане“, посочиха анализатори от Citic Securities Ltd. в бележка. Политиката „защитава интересите на националната сигурност на Китай и укрепва стратегическата стойност на инвестирането във веригата на индустрията за редкоземни елементи“, пишат те.
Верига за доставки
Списъкът с редкоземни елементи, обявен в петък, включва самарий, гадолиний, тербий, диспросий, лутеций, скандий и итрий. Но два от най-често срещаните - неодим и празеодим, не бяха включени. Те се използват в мощни магнити, които са едно от най-известните приложения за редкоземни елементи.
„За разлика от седемте избрани редкоземни елементи, те са по-лесно достъпни извън Китай, което може да направи контролите по-малко въздействащи“, каза Дейвид Ейбрахам, асоцииран професор в държавния университет Бойзи в Айдахо. „Те може да са били изключени, за да запазят възможността за бъдещ контрол.“
Ограниченията за износ няма да навредят на стабилността на международната верига за доставки, според изявление на Китайската асоциация на производителите на цветни метали в неделя.
„Докато компаниите не участват в дейности, които накърняват националния суверенитет, сигурността и интересите на развитието на Китай, мерките за контрол на износа няма да засегнат нормалната им работа и търговия“, казаха от асоциацията.
В петък китайското министерство на търговията заяви, че установяването на контрол върху така наречените стоки с двойна употреба, които имат военни приложения, е в интерес на националната сигурност, регионалната стабилност и световния мир.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.