Morgan Stanley очаква пълно отваряне на Китай след пандемията през пролетта на 2023 г.

Morgan Stanley очаква пълно отваряне на Китай след пандемията през пролетта на 2023 г.

Morgan Stanley очаква пълно отваряне на Китай след пандемията през пролетта на 2023 г.

Morgan Stanley се присъедини към групата от инвестиционни банки, които прогнозират, че Китай вероятно ще облекчи ограниченията срещу COVID-19 и ще отвори отново страната напълно до пролетта на следващата година, което може да даде потенциален тласък за възстановяването на икономиката, пише Блумбърг.

Натискът за повторно отваряне ще нарасне, тъй като стратегията за „Нулев COVID” доведе до по-слаб ръст на доходите и рязко покачване на младежката безработица – резултати, които са в противоречие с политическата цел на президента Си Дзинпин за „общ просперитет“, посочват от Morgan Stanley.

„Повторното отваряне изглежда оставащият значим инструмент за управление на икономиката“, пишат в бележката в понеделник анализатори, водени от главния икономист на инвестиционната банка за Азия - Четан Ахя. Като се имат предвид страничните ефекти от по-слабия растеж на износа и продължаващото забавяне на имотния сектор, облекчаването на контрола срещу COVID-19 би съживило потреблението и разходите за услуги, казаха те.

От Goldman Sachs Group Inc. посочиха миналата седмица, че Китай вероятно няма да започне повторно отваряне преди второто тримесечие на следващата година, докато Nomura Holdings Inc. вижда възможно облекчаване след март. И двете финансови институции прогнозираха скок на инфекциите, след като контролът бъде премахнат, както и временни прекъсвания на икономическата дейност. Те понижиха своите перспективи за растеж на икономиката на Китай през 2023 г. до под 5%.

Morgan Stanley очаква повторното отваряне през пролетта да засили икономическия растеж до около 5,5% до втората половина на следващата година. За сравнение, третото тримесечие на тази година до първото тримесечие на 2023 г. се очаква ръст от 3%.

„Повторно отваряне ще се случи не защото останалият свят сега живее с COVID-19, а защото ефектите от стриктното управление на COVID-19 в Китай все повече противоречат на политическата му цел за постигане на общ просперитет“, пишат икономистите.

Длъжностните лица вероятно ще предприемат стъпки през следващите три до шест месеца, за да се подготвят за повторно отваряне, каза Morgan Stanley, включително подновена кампания за поставяне на бусерни дози ваксина срещу коронавирус, промяна на обществените нагласи относно вируса и осигуряване на подходящи медицински съоръжения и методи на лечение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ