Москва определи като „кражба“ японски заем за Украйна, обезпечен със замразени руски активи

Русия обвини Япония в предателство и съучастие в кражба, след като миналата седмица Токио подписа споразумение за отпускане на заем на Украйна в размер на над 3 млрд. долара за възстановяване, подкрепен от приходи от замразени руски активи, предаде Ройтерс.
Япония подписа споразумение с Украйна на 18 април за заем от 471,9 млрд. йени (3,3 млрд. щатски долара). Според условията на споразумението заемът ще бъде изплатен с постъпления от руски активи на стойност десетки милиарди долари, които са били замразени в Европейския съюз поради войната в Украйна.
Парите са част от програмата на Г-7 за извънредно ускоряване на приходите за Украйна (ERA), която има за цел да предостави на Киев 50 милиарда долара за възстановяване.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза пред репортери на брифинг в Москва днес, че заемът ще навреди на вече лошите отношения между Япония и Русия, които са обтегнати от подкрепата на Токио за Украйна.
„Ние отдавна предупреждавахме японската страна, че участието в нелегитимни експерименти със суверенните активи на Руската федерация под каквато и да е форма... ще се разглежда от нас като съучастие в кражба“, каза Захарова.
„Токио цинично изрази надеждата си, че тези действия няма да имат отрицателно въздействие върху отношенията с Русия. Трябва да ги разочароваме - подобни действия със сигурност и неизбежно ще имат отрицателно въздействие върху отношенията с Русия. Оценяваме подобна стъпка като крайно враждебна, като предателска. Тя е недопустима и по правни, и по универсални концепции“, добави тя.
Русия заяви по-рано този месец, че не вижда причина да обсъжда възможността за подписване на дългоочакван официален мирен договор с Япония след Втората световна война поради това, което нарече недружелюбната позиция на Токио спрямо Москва.
Съветските войски поеха контрола над четири острова край японския Хокайдо - известни в Русия като Курилите, а в Япония като Северните територии, в края на войната. Оттогава те са в ръцете на Москва. Териториалният спор попречи на напредъка по подписването на договор.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.