Най-старата библиотека в Унгария спасява от атака на бръмбари стотици хиляди уникални книги

Средновековната библиотека на унгарския манастир Панонхалма се опитва да спаси от вредители десетки хиляди уникални книги, много от които са на няколко века. Както съобщава Associated Press, служителите вече са свалили от рафтовете около 100 000 книги в ръчно изработени подвързии и са ги опаковали, за да извършат борба с вредителите и да се опитат да убият буболечките, които съсипват страниците. Книгите ще бъдат поставени в запечатани найлонови торбички без кислород в продължение на шест седмици. През това време, експертите се надяват, буболечките да умрат. След това всяка книга ще бъде проверена ръчно и почистена с прахосмукачка. Повредените екземпляри ще бъдат реставрирани. Уникалните експонати станаха жертва на хлебния бръмбар - тези насекоми и техните ларви обикновено увреждат сухи продукти, като зърно и брашно. Те често се срещат и в музеи и библиотеки - привличат ги желатинът и нишестето, които се намират в книгите.
Associated Press цитира изследователи, които твърдят, че бръмбарите са били забелязани в различни части на библиотеката, така че цялата колекция се счита за заразена. Те са били открити по време на рутинно почистване, когато работниците са забелязали необичайни слоеве прах по рафтовете и са видели прегризани подвързии. Експертите смятат, че нашествието на бръмбари е причинено от изменението на климата: поради повишаващите се температури, насекомите имат време да преминат през повече цикли на развитие годишно.
Библиотеката на бенедиктинския манастир е най-старата в Унгария и е обект на културното наследство на ЮНЕСКО. Абатството е основано през 996 г., четири години преди възникването на Унгарското кралство. То е преживяло много войни и нашествия, включително османското нашествие и окупация на Унгария през 16 век. Общо библиотеката съдържа около 400 000 книги, включително Библия от 13 век. Най-старите ръкописи се съхраняват отделно, но служителите признават, че насекомите вече са повредили културното и историческото наследство.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.