НАСА изстреля успешно от трети опит най-мощната ракета „Артемида 1“ към Луната
Американската космическа агенция НАСА изстреля успешно мегаракетата си от мисията „Артемида 1“ към Луната. Това стана от третия опит, след като първите два - през август и в началото на септември - бяха прекратени заради технически проблеми. Ракетата е без екипаж, но са използвани тестови манекени вместо астронавти.
Ракетата Space Launch System (SLS) извежда в орбита безпилотната капсула „Орион“, която трябва да стигне до обратната страна на Луната.
Тя е най-мощната, създавана от човечеството. Висока е около 98 метра и е с 15% по-голяма мощност от ракетата „Сатурн 5“, използвана в лунната програма на НАСА „Аполо“ преди повече от 60 години.
Две минути след изстрелването, ускорителите (тръстерите) ще паднат в Атлантическия океан. Осем минути по-късно това ще се случи и с оранжевата основна степен на ракетата, щом от нея се отдели капсулата „Орион“.
90 минути след изстрелването междинната степен заедно с капсулата трябва да обиколи Земята още веднъж, преди да изгори при падането си в атмосферата. Когато успешно се случи и това, капсулата „Орион“ ще се насочи към Луната. Мисията е на стойност 4 млрд. долара.
Преди това НАСА се опита два пъти да изстреля тази ракета, но не успя поради технически проблеми. Първият неуспех беше свързан с дефектен сензор, а вторият - с изтичане на гориво при пълненето на резервоарите на ракетата. Ракетата работи със свръхстуден и нестабилен течен кислород и водород. Оттогава НАСА е заменила уплътнението и е променила процедурите си, за да избегне максимално термичния шок. Мисията "Артемида 1" - изпитателен полет без астронавти - представлява първата стъпка в плана на американската космическа агенция за изграждане на трайно присъствие на Луната и извличане на полезен опит оттам за подготовка на бъдещо пътуване до Марс. Новата космическа програма идва 50 години след като хората за последен път стъпиха на лунната земя.
Вместо да се приземи на Луната, тя ще заеме далечна орбита, навлизайки на 40 000 мили (64 000 км) отвъд далечната страна - по-далеч от всеки друг обитаем космически кораб досега. Накрая "Орион" ще се отправи към обратния етап от своето пътуване. При преминаването през атмосферата топлинният щит на капсулата ще трябва да издържи на температура, наполовина по-висока от тази на повърхността на Слънцето. Мисията ще продължи общо 25 дни и половина, като ще се спусне в Тихия океан на 11 декември. През 2024 г. "Артемида 2" ще бъде почти повторение на първата мисия, макар и с астронавти. "Артемида 3" трябва да стартира не по-рано от 2025 г., като екипажът ще включва първата жена и първия цветнокож на Луната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.