NASA изстрелва огромна сонда, за да търси вода и следи от живот на една от луните на Юпитер

NASA изстрелва огромна сонда, за да търси вода и следи от живот на една от луните на Юпитер

Дълбоко в океана под ледената си обвивка, спътникът на Юпитер – Европа може да е с умерен климат и среда,  богата на хранителни вещества и идеална за някаква форма на живот или това, което учените наричат „обитаемо“. Мисията на NASA Europa Clipper има за цел да разбере това. С космически кораб, който скоро ще бъде изстрелян, мисията ще се опита да отговори на въпроса дали има съставки, подходящи за живот в океана под ледената кора на Европа, съобщи аерокосмическата агенция на САЩ NASA на сайта си.

Сега NASA е насрочила изстрелването не по-рано от понеделник, 14 октомври, на тежка ракета SpaceX Falcon Heavy от Launch Complex 39A в космическия център „Кенеди“ на NASA във Флорида. Сондата е най-голямата, създавана някога от агенцията за междупланетни изследвания. Тя е широка 30 метра, когато огромните ѝ слънчеви панели – предназначени да улавят слабата светлина, която достига до Юпитер – са напълно разгънати.

Удължената кръгова орбита на Europa Clipper около Юпитер ще сведе до минимум излагането на космическия кораб на интензивна радиация, като същевременно ще му позволи да се „гмурне“ за близки преминавания покрай Европа. Използвайки огромен набор от инструменти за всяко от 49-те прелитания на мисията, учените ще могат да установят колко дебела е ледената обвивка на луната на Юпитер и да придобият по-пълно разбиране за огромния океан отдолу. Те ще изследват материал на повърхността, който може да е излязъл от дълбините на луната, ще търсят следи от органични съединения, които образуват градивните елементи на живота, и ще вземат проби от всички газове, изхвърлени от спътника на Юпитер, за доказателство. Учените от мисията ще анализират резултатите, изследвайки под замръзналата повърхност на луната за признаци на воден свят, способен да поддържа живот.

„За нас е важно да нарисуваме картина на това как изглежда този извънземен океан – вида химия или дори биохимия, която може да се случва там“, каза Морган Кейбъл, астробиолог и член на научния екип Europa Clipper в Лабораторията за реактивни двигатели на NASA в Южна Калифорния, който управлява мисията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ