Наследство в риск: Археологически парк с 13 зашеметяващи барелефа е открит в Северен Ирак

Наследство в риск: Археологически парк с 13 зашеметяващи барелефа е открит в Северен Ирак

Наследство в риск: Археологически парк с 13 зашеметяващи барелефа е открит в Северен Ирак

Властите в Северен Ирак откриха нов археологически парк с 13 зашеметяващи асирийски балерефа на 2700 години. На някои от скалните монументи, изсечени по стените на 10-километров напоителен канал, са изобразени свещени животни и крале, които се молят на боговете.

Историческият обект Фаида се намира на около 20 км южно от кюрдския град Духок в Северен Ирак. Панелите, с размери пет на два метра, са изсечени по време на управлението на Саргон II (721-705 г. пр. н. е.) и неговия син Сенахериб.

Разкриването на балерефите, тяхната реставрация, консервация и експониране е благодарение Кюрдско-италианският археологически проект Фаида (KIFAP), ръководен от проф. Даниеле Моранди Бонакоси от Университет на Удине, Италия, и от д-р Бекас Джамалудин Хасан от Дирекцията за антики на Духок.

Първите сведения за находките са от 1972 г., когато британският археолог Джулиан Рийд идентифицира три от барелефите. Нестабилната политическа обстановка и военните конфликти в региона не му позволяват да направи по-подробни проучвания.

Четиридесет години по-късно  - през август 2012 г., по време на археологически проучвания в района на Духок, Италианската археологическа мисия на университета в Удине, ръководена от проф. Бонакоси, посещава мястото и открива още шест скални релефа. През 2019 г., благодарение на сътрудничеството между местната Дирекцията за антики и Италианския университет, асирийските скални релефи на Фаида най-накрая са извадени от пръста.

Релефите на Фаида изобразяват процесия на седемте главни асирийски божества - Ашур, главният асирийски бог е стъпил върху пиедестал от дракон и рогат лъв, до него е съпругата му Мулису, седнала на украсен трон, поддържан от лъв, следват лунният бог Син, стъпил на подиум с изображението на рогат лъв, и богът на мъдростта Набу – върху дракон. След тях са наредени богът на слънцето Шамаш на кон, богът на времето Адад на рогат лъв и бик, и Ищар  - богинята на любовта и войната, стъпила върху лъв. Царят е изобразен в профил в левия и десния край на всеки панел.

Този забележителен скален комплекс е застрашен от вандализъм, незаконни разкопки и разширяването на близкото село, чиито жители са му нанесли сериозни щети. Безценните скални панели се намират на 25 км от фронтовата линия по време на войната с Ислямска държава 2014-2016 г. Затова една от целите на съвместния италианско-кюрдски проект е най-вече да защити този уникален и изключителен археологически обект.

През октомври 2020 г. археологическото откритие на скалните релефи на Фаида спечели Международната награда за археологически открития Khaled al-Asaad за 2020 г. Тя носи името на  сирийския археолог, който през 2015 г. плати с живота си опита да защити античния град Палмира.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ