Недостигът на вода вероятно ще доведе до бъдещи войни с няколко огнища по света

Недостигът на вода вероятно ще доведе до бъдещи войни  с няколко огнища по света

Намаляващата наличност на водни ресурси по света следва да се счита за едно от най-належащите предизвикателства пред екологичната сигурност на века. Това е мнението на един от специалистите по военна география и екологична сигурност, който наскоро публикува проучване, разглеждащо връзката между недостига на вода, геополитиката и потенциала за насилствени конфликти в един затоплящ се свят, съобщи CNBC.

Франсис Галгано, доцент в катедрата по география и околна среда в университета „Виланова“ в Пенсилвания, заяви, че лошото управление в остро уязвимите райони - особено в трансграничните речни басейни - и задълбочаващата се климатична криза са двете основни причини за безпокойство.

„Имате този проблем с управлението и този нарастващ ефект от засушаването и изменението на климата. Мисля, че това е основното нещо, което дестабилизира способността ни да [разрешаваме водните конфликти] по мирен и ефективен начин“, каза Галгано пред CNBC чрез видеоконференция.

„Наистина се надявам да греша“, добави той. „Но това е моята позиция и със сигурност данните изглежда я потвърждават.“

Перспективата за водни войни е дългогодишен и активен дебат, в който всички - от високопоставени служители на ООН до известни експерти по хидрополитика - изразяват своята загриженост относно предполагаемите рискове.

Други обаче са по-скептични. Стокхолмският международен институт по водите (SIWI), организация с нестопанска цел с опит в областта на управлението на водите, заяви, че дори на фона на евентуално нарастване на социалните конфликти и насилието „водата може да бъде мост към мирни преговори, а не спусък или оръжие за война“.

Устойчивостта на водата се превръща във все по-належащо глобално предизвикателство. Смята се, че половината от населението на света вече е изправено пред сериозен недостиг на вода поне през част от годината, а данните, публикувани миналата година от Института за световни ресурси, предупреждават, че до 2050 г. зашеметяващите 70 трилиона долара - или 31 % от световния брутен вътрешен продукт - могат да бъдат изложени на силен воден стрес.

Нарастващата конкуренция за вода в и без това сухите райони, както и засилващият се ефект от изменението на климата, доведоха до множество заглавия, свързани с водата, през последните месеци.

През януари жителите на столицата на Мексико излязоха по улиците, за да протестират срещу „безпрецедентен“ седмичен недостиг на вода, през юни иранските власти предупредиха, че Техеран и повече от 800 града и села са изложени на риск от свличане на земни маси, а рейтинговата агенция Moody's Ratings наскоро заяви, че сериозният недостиг на вода в Индия може да навреди на нейния суверенен кредит. Сериозността на световната водна криза бе допълнително подчертана от тревожното нарастване на броя на инцидентите, свързани със сигурността. Данни, цитирани от Control Risks в началото на юни, установиха, че средният месечен брой на свързаните с водата инциденти със сигурността се е увеличил с над 230% между началото на 2019 г. и май 2024 г.

Консултантската компания за глобални рискове, която заяви, че тези инциденти включват протести и насилствени размирици, свързани с недостиг на вода или замърсяване, предупреди, че е „много малко вероятно“ тази тенденция да се забави през следващите месеци.

Напрежение между Египет и Етиопия

Галгано от университета Виланова определи девет международни речни басейна като огнища на напрежение, в които вече има конфликти или потенциалът за въоръжени конфликти е висок.

Сред тях са басейнът на река Нил в Африка, басейнът на реките Тигър и Ефрат в Югозападна Азия и реките Хелманд и Харируд по границата на Афганистан и Иран.

По отношение на басейна на Нил Галгано казва, че крайбрежните държави - това са тези, които се намират по поречието на реката - досега не са успели да постигнат споразумение за един много спорен язовир, а Египет официално е дал да се разбере, че ще започне война.

Египет и Етиопия са в дългогодишен спор относно изграждането на хидроенергиен язовир на стойност 4 млрд. долара на основния приток на Нил.

Египет се опасява, че язовирът Grand Ethiopian Renaissance Dam, или GERD, ще има опустошителен ефект върху водоснабдяването и напояването му надолу по течението, освен ако Етиопия не вземе предвид нуждите му. Съществуват опасения, че ситуацията може да предизвика пълномащабен конфликт.

„Ако [ГЕРД] значително ограничи водния поток в Египет, тогава това със сигурност ще е огнище на напрежение. Те се опитват от 2011 г. насам да излязат с някакво структурирано споразумение и все още не могат да го направят. Виждам в това истински проблем“, казва Галгано.

Турция, Сирия и Ирак


Реките Тигър и Ефрат, които минават приблизително успоредно през сърцето на Близкия изток, бяха определени като друга точка на напрежение.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган „изглежда е по-твърдо застанал на своите своеобразни островни, националистически позиции по редица въпроси, така че дали ще вземе решение наистина да върже водата? И тогава Ирак и Сирия са наистина на сухо“, каза Галгано.

„Имате проблеми с водата, която се влива в Хималаите, с Китай - особено със Западен Китай. Не мисля, че има някой, който наистина може да ги предизвика военно, но това е огнище на напрежение, за което се притесняваме“, продължи той. „Същото е и с река Брахмапутра и река Инд в този район между Индия, Пакистан и Непал. Всички те са големи глобални огнища на напрежение.“

На фона на опасенията от перспективата за водни войни Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП) публикува през март списък със седем неща, които държавите и отделните хора могат да направят, за да се справят с очертаващия се недостиг на вода. Те включват мерки за защита и възстановяване на природните пространства, подобряване на ефективността на използване на водата, справяне с течовете на вода, използване на неконвенционални източници на вода, като например пречистване и повторно използване на отпадъчни води, и прилагане на интегрирани подходи при вземането на решения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ