Neuralink е имплантирала мозъчен чип на втори пациент

Neuralink е имплантирала мозъчен чип на втори пациент

Компанията за мозъчни импланти на Илън Мъск Neuralink успешно е поставила мозъчен чип на втори пациент, предаде Ройтерс.

Neuralink е в процес на тестване на своето устройство, което е предназначено да помогне на хора с увреждания на гръбначния мозък. Устройството позволи на първия пациент да играе видео игри, да сърфира в интернет, да публикува в социалните мрежи и да движи курсора на своя лаптоп.

В коментари, направени по време на подкаст, пувликуван петък и продължил повече от осем часа, Мъск даде малко подробности за втория участник. Той каза, че лицето е имало увреждане на гръбначния мозък, подобно на първия пациент, който е бил парализиран при инцидент с гмуркане. По думите на Мъск 400 от електродите на импланта в мозъка на втория пациент работят.  На сайта на Neuralink се посочва, че имплантът използва 1024 електрода.

„Не искам да го урочасвам, но изглежда, че нещата са се получили изключително добре с втория имплант“, каза Мъск пред водещия на подкаста Лекс Фридман. „Има много сигнали, много електроди. Работи много добре“.

Мъск не разкрива кога Neuralink е извършил операцията на втория пациент. Той очаква Neuralink да предостави импланти на още осем пациенти тази година като част от своите клинични изпитания.

Първият пациент, Ноланд Арбау, също беше интервюиран в подкаста, заедно с трима ръководители на Neuralink, които дадоха подробности за това как работят имплантът.

Преди Арбау да получи своя имплант през януари, той използва компютър с пръчка в устата си, за да докосва екрана на таблетно устройство. Арбау каза, че с импланта той вече може просто да мисли за това, което иска да се случи на екрана на компютъра, а устройството го прави. По думите му устройството му е дало малко независимост и е намалило зависимостта му от болногледачите.

Първоначално Арбау се сблъска с проблеми след операцията, когато малките жици на неговия имплант се прибраха, което доведе до рязко намаляване на електродите, които можеха да измерват мозъчните сигнали. Ройтерс съобщи, че Neuralink е знаела за този проблем от опитите си върху животни.

Neuralink отбеляза, че е възстановил способността на импланта да наблюдава мозъчните сигнали на Арбау, като прави промени, които включват модифициране на неговия алгоритъм, за да бъде по-чувствителен. Арбау подобри предишния си световен рекорд за скоростта, с която може да контролира курсора само с мисли, „със само около 10, 15% работещи електроди“, каза Мъск в подкаста.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ