Обемът на водните хранилища в световен мащаб намалява, въпреки бума в строителството им

Обемът на водните хранилища в световен мащаб намалява, въпреки бума в строителството им

Обемът на водните хранилища в световен мащаб намалява, въпреки бума в строителството им

През последните 20 години обемът на световните язовири е намалял въпреки бума в строителството им, който е довел до увеличаване капацитета за съхранение. Това показва ново проучване, което предполага, че новите язовири няма да са достатъчни, за да се справим с нарастващото търсене на вода в света, пише „Ройтерс“.

Сателитните данни показват, че водата, съхранявана в 7245 язовира по света, е намаляла от 1999 г. до 2018 г. въпреки годишното увеличение на капацитета с 28 куб. км, се казва в проучването, публикувано от Nature Communications.

Изменението на климата е "критичен фактор" за намаляване на ефикасността на водохранилищата, но роля играе и нарастващото търсене на вода, казва водещият автор на проучването Хуилин Гао от Тексаския университет.

"Дори ако температурите спрат да се повишават, нарастващото търсене и новото строителство на водни хранилища вероятно ще продължат", добавя тя.

Намаляването на обема на язовирите е концентрирано на юг, особено в Африка и Южна Америка, където търсенето на вода се е увеличило бързо, а новите водоеми не са се запълнили толкова бързо, колкото се е очаквало.

В проучването не е отчетено влиянието на отлагането на утайките - постоянен проблем, който се очаква да намали капацитета на хранилищата с една четвърт до 2050 г., според документ от януари на Университета към ООН.

Продължителните засушавания повдигнаха въпроси относно възможността за изграждане на големи водохранилища. Миналото лято Китай отбеляза рязък спад на производството на хидроенергия в резултат на рекордно високите температури в басейна на река Яндзъ.

Миналата седмица Международната асоциация по хидроенергетика заяви, че новите язовири и водохранилища играят "решаваща роля за смекчаване на последиците в епохата на все по-екстремни климатични условия", тъй като улесняват регулирането на водните потоци.

"Тъй като климатът става все по-нестабилен, ще се нуждаем от повече, а не от по-малко водна инфраструктура ", казва Хуилин Гао.

Китай също така многократно е заявявал, че подобрената му способност да съхранява и освобождава вода в горното течение на река Яндзъ е облекчила наводненията и сушите надолу по течението.

За разлика от много други региони, нивата на съхранение в Китай леко са се увеличили в периода 1999-2018 г. в резултат на по-големия отток в основните речни басейни, което предполага, че Китай ще се възползва от новите водоеми, отбелязва Гао.

"Но това силно зависи от бъдещия климат, особено след като в повечето региони оттокът намалява", допълва тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ