От Хюстън до Чикаго, най-големите градове в САЩ постепенно потъват. Как ще се отрази на инфраструктурата и живота на милиони?

От Хюстън до Чикаго, най-големите градове в САЩ постепенно потъват. Как ще се отрази на инфраструктурата и живота на милиони?

Революционно проучване, публикувано в Nature Cities, установи, че всичките 28 от най-населените градове в Съединените щати потъват с различна скорост. Новото изследване разкрива тревожна тенденция, при която градските райони постепенно потъват поради урбанизацията, покачването на морското равнище и в някои случаи добива на подпочвени води.

Феноменът, наречен "градско слягане", се отнася до постепенното потъване на земята в рамките на града, често поради природни и човешки фактори. Това явление става все по-често срещано в много големи градски райони в Съединените щати.

Според проучването, между 2015 и 2021 г. поне 20% от земята във всеки от 28-те най-големи града в САЩ, като Хюстън, Чикаго и Далас, е претърпяла известна степен на потъване. В някои градове скоростта на потъване надхвърля 2 милиметра годишно, което е обезпокоително, особено в райони, които също са изправени пред заплахата от покачване на морското равнище.

Причините за потъването са многостранни. Урбанизацията, например, води до по-голямо натоварване на земята. Прекомерният добив на подземни води за селскостопански и промишлени цели също може да доведе до потъване на земята, тъй като водата, която поддържа земята, се отстранява.

Също така, крайбрежни градове като Ню Йорк и Маями са особено уязвими от комбинираните ефекти на потъването на земята и покачването на морското равнище, което излага тези райони на по-висок риск от наводнения и деградация на инфраструктурата.

Докато много градове в САЩ преживяват потъване, някои се открояват в тази тревожна статистика поради тежестта и скоростта на потъването. Хюстън, например, е начело с над 40% от земята си, която потъва по-бързо от 5 милиметра годишно. Това бързо потъване се дължи до голяма степен на дългосрочния добив на подземни води и добива на нефт и газ в региона.

Райони в Далас, Форт Уърт и Чикаго също потъват с тревожни темпове. Всъщност, при градове като Индианаполис 98% или повече от земята преживява потъване, което изостря потенциала за щети на инфраструктурата и повишен риск от наводнения.

За Ню Йорк ситуацията е подобно обезпокоителна. Части от града потъват по-бързо от 2 милиметра годишно, а неравномерното потъване на земята в целия град вече причинява проблеми с пътища, сгради и мостове. Вашингтон е друг град, в който се наблюдава забележимо потъване, като локализираните зони са особено уязвими към потъване по-бързо от 5 милиметра годишно.

С нарастването на потъването на земята, целостта на инфраструктурата се превръща в основен проблем. Потъването на земята може да доведе до значителни структурни повреди по пътища, мостове, сгради и канализация. Неравномерното потъване може да причини напукване, изместване на основите и други форми на нестабилност. В градовете, където потъването е по-изразено, въздействието може да бъде катастрофално, особено когато се комбинира със заплахата от наводнения поради покачването на морското равнище.

Експертите предупреждават, че дори райони с по-ниски темпове на потъване все още са изправени пред рискове с течение на времето. Над 29 000 сгради в цялата страна вече са разположени в райони с висок риск от повреди поради потъване.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ