"Отворено общество" обеща 100 милиона евро за създаването на нова ромска фондация

Отворено общество обеща 100 милиона евро за създаването на нова ромска фондация

"Отворено общество" обеща 100 милиона евро за създаването на нова ромска фондация

Фондация „Отворено общество“ (OSF) съобщи, че ще обособи подкрепата си за ромските общности в Европа в нова фондация, обещавайки 100 млн. евро за целта, предаде Асошиейтед прес

„Ромската фондация за Европа“, която ще бъде независима от OSF, стартира дейността си през януари и ще бъде базирана в Брюксел, посочиха от фондацията. Желко Йованович, директор на Службата за ромски инициативи на OSF, ще ръководи новата фондация.

„Това е истински европейски проект, защото ние сме най-голямото европейско малцинство, което също така е най-пренебрегваното и е в неравностойно положение“, каза Йованович пред Асошиейтед прес „Така че, когато подкрепяте хората в най-неравностойно положение, вие подкрепяте развитието на цялото общество.“

Приблизително 10 до 12 млн. роми живеят в Европа, като около 6 млн. живеят в Европейския съюз, което ги прави най-голямото етническо малцинство на континента. Значителна част от общността съобщава, че е подложена на дискриминация и икономическо изключване, както сред малцинствената група се наблюдават и по-високи нива на бедност и и по-ниски нива на официална заетост, отбелязва Европейската комисия.

Алекс Сорос, председател на борда на директорите на OSF и син на основателя на фондацията Джордж Сорос, каза, че бъдещата работа на новата фондация ще подкрепи не само ромите, но и цяла Европа.

„Уверен съм, че новата фондация ще бъде динамична сила, посветена на реализирането на пълния потенциал на ромите и преодоляването на дълбоко вкоренените бариери, пред които те са изправени“, каза Алекс Сорос.

Под ръководството на Алекс Сорос фондациите обявиха през юли, че ще преструктурира значително своята структура и ще съкратят 40% от персонала си в световен мащаб. Освен това тя спря отпускането на нови грантове до февруари. Също през юли лидерите на „Отворено общество“ казаха на служителите в Берлин, че ще прекратят голяма част от дейността си в Европейския съюз, според вътрешен имейл, видян от АП.

Миналата седмица Сорос написа авторски коментар в европейското издание на „Политико“, в който посочи, че OSF не напуска Европа, но че ще промени приоритетите си, подчертавайки работата си в Украйна, Молдова и Западните Балкани. Той обеща и продължаваща подкрепа за Централноевропейския университет, който е основан от Джордж Сорос.

„Ние също така ще продължим, и драстично ще увеличим, нашите усилия за осигуряване на равно третиране на най-голямото етническо малцинство в Европа, 12-те милиона роми (които живеят предимно в Източна Европа)“, пише Алекс Сорос.

OSF няма да има представители в борда на Ромската фондация за Европа, каза Йованович, като добави, че решението за стартиране на фондацията е взето миналата година и не е свързано с преструктурирането.

Новата фондация ще отпуска безвъзмездни средства, ще подпомага работата в мрежа между организациите, както и ще се застъпва за ромите. Тя ще се фокусира върху подготовката на ромите с умения, които да им помогнат да намерят работа в цифровата икономика както и в сфери, свързани с очаквания зелен преход, каза Йованович.

„Най-вече искаме да видим нашия принос към социалния дебат за това как нашите общества трябва да бъдат по-сплотени“, каза той.

Новата фондация има за цел да отпусне безвъзмездни средства, за да изразходва цялата обещана сума от 100 милиона евро до 2030 г. На въпрос колко служители ще наеме организацията, Йованович каза, за да може повече от средствата да достигнат до получателите на безвъзмездна помощ, „ние не искаме да стане голяма организация по отношение на бюрокрация и администрация“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ