Пълно слънчево затъмнение оставя за 4 минути част от Земята в мрак
Милиони хора в Северна Америка ще прекарат около четири минути в пълен мрак, когато Луната блокира светлината на Слънцето в понеделник, 8 април. На тази дата настъпва второто за тази година затъмнение, след лунното от полусянка на Земята на 25 април.
Максималната фаза на пълното затъмнение ще настъпи в 21:17:18 ч., българско време в Мексико. Краят на пълното затъмнение ще бъде в 22:55:34 ч. – в Атлантическия океан, а на частичните фази – в 23:52:19 ч., също в Атлантика, съобщи на сайта си американската аерокосмическа агенция НАСА.
Природният феномен ще може да бъде наблюдаван в Мексико, САЩ и Канада. Сянката на Луната ще премине по ивица, чиято ширина ще достигне 197 км и по протежение, на която ще може да се наблюдава пълно слънчево затъмнение. Лунната сянка ще „докосне“ Земята в Тихия океан, ще премине през Мексико, както и през някои от централните и североизточни щати на САЩ, като Тексас, Арканзас, Мисури, Илинойс, Индиана, Охайо, Ню Йорк, Върмонт и Мейн. След това тя ще пресече за кратко Източна Канада и по-точно – провинция Ню Брънзуик. После ще продължи през северната част на Атлантическия океан, където нейният път ще завърши. По време на затъмнението Слънцето и Луната ще бъдат в съзвездието Риби.
Явлението ще се случи при възходящия възел на лунната орбита. Максималната фаза ще настъпи един ден след лунния перигей, т.е. ден след момента, в който Луната се приближава максимално до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита. Поради това Луната ще бъде с по-голям видим диаметър, което ще повиши продължителността на пълната фаза – до 4 минути и 28 секунди за наблюдатели от района на град Гомес Паласио, щата Дуранго, Мексико.
Пълните слънчеви затъмнения се случват редовно, но не много често - следващото ще бъде през 2026 г. и ще се вижда предимно в Атлантическия океан.
Американската космическа агенция НАСА (NASA) ще изпрати реактивни самолети WB-57 по пътя на затъмнението, за да направят снимки от височина 15 240 м над Земята. Наред с идентифицирането на нови детайли в слънчевата корона, НАСА може да успее да проучи праховия пръстен около Слънцето и да потърси астероиди, които вероятно обикалят наблизо. Един от инструментите на борда на самолетите, наречен спектрометър, ще им помогне да научат повече за взривовете от слънчева материя, които излитат от Слънцето. Самолетите ще се движат със скорост 740 км/ч и ще прекарат повече от 6 минути и 22 секунди в сянката на Луната - почти две минути повече от хората на Земята, които ще имат само четири минути и половина.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.