Папа Лъв XIV се оттегля за кратка лятна ваканция

От 6 до 20 юли папа Лъв Четиринадесети ще се оттегли за кратка почивка в лятната папска резиденция в курортното градче Кастел Гандолфо, предаде АНСА, цитирана от БТА. Кастел Гандолфо, с население от малко над 85000 жители, се намира на 25 км югоизточно от италианската столица Рим, в областта Лацио. Разположено е в планината Албани над езерото Албано. В него се намира апостолически дворец, в който папите обичайно отдъхват през лятото, както и няколко вили, собственост на Ватикана.
По време на кратката ваканция папата обаче ще отслужи няколко литургии на Площада на Свободата и в църквата Сан Томазо да Виланова в града и в катедралата на съседния град Албано.
По време на тази кратка ваканция папата ще отбележи на 8 юли два месеца от избирането му начело на Римокатолическата църква, станало на четвъртото заседание на конклава във Ватикана на 8 май, близо 20 дни след кончината на предшественика му папа Франциск. Тези два месеца начело на Църквата бяха доста интензивни за папа Лъв Четиринадесети, обобщават италиански медии. Той проведе срещи с журналисти и дипломати, прие на аудиенция за първи път чуждестранни лидери и други видни гости, зае се с традиционните общи аудиенции в сряда и с неделните молитви. В допълнение програмата на Лъв Четиринадесети беше натоварена и заради събитията от Юбилейната за Римокатолическата църква година, чието протичане не беше нарушено от кончината на Франциск и избора на нов папа.
През тези два месеца начело на Църквата в многобройните си проповеди и речи Лъв Четиринадесети очерта основните линии на понтификата си, отбелязва „Скай Ти Джи 24“. Още в първото си изказване, час след избирането му за папа, Лъв Четиринадесети спомена 10 пъти думата мир и 3 пъти думата диалог, асоциирана и с думата мост. Това показа, че той се позиционира като папа посланик на мира и привърженик на диалога, чрез който Ватиканът ще се превърне в мост между различията и противоречията. Лъв Четиринадесети изтъкна, че ще продължи курса на предшественика си папа Франциск по отношение на усилията за постигане на мир по света и доближаване на Църквата до бедните, страдащите и мигрантите. Същевременно той се позиционира и като приемник на предшественика си по име – папа Лъв Тринадесети, проповядвал близостта на Църквата с обикновените хора във време на обезчовечаваща индустриална революция. Папа Лъв Четиринадесети изтъкна, че сега човечеството преживява друга индустриална революция, в която настъпват новите технологии и изкуственият интелект и всичко това води до нови предизвикателства пред защитата на човешкото достойнство, справедливостта и труда.
В първата си проповед след интронизацията му на 18 май папа Лъв Четиринадесети призова за една обединена Църква, която да се превърне в символ на единството и общението и в „закваска“ за един помирен свят. Тогава той увери, че няма да се превърне във водач на Църквата, който се изкушава да я води сам, забравил, че водачът е част от обществото, без чиято подкрепа той не би бил водач.
На 12 май по време на среща с журналисти Лъв Четиринадесети призова за разоръжаване на думите и на мисълта, което ще доведе в крайна сметка и до разоръжаване в света. Този призив беше идентичен с призива, отправен от папа Франциск няколко месеца по-рано в интервю за „Кориере дела сера“ и дойде в момент, в който в НАТО се дискутираше увеличаването на годишните разходи за отбрана, а в ЕС беше прие мащабен план за превъоръжаване.
Неколкократно в изказванията и молитвите си папа Лъв Четиринадесети призова за мир в Украйна и в Газа, а в по-общ план каза, че се моли за всички, които страдат заради войните. Той предложи и Ватикана да е домакин на преговори относно войната в Украйна.
На 30 май по време на среща във Ватикана с представители на движения, борещи се за мир, папата подчерта, че разоръжаването на съзнанието преминава през възпитаването на младите в културата на живота, на диалога и на взаимното уважение.
През първите си два месеца начело на Църквата Лъв Четиринадесети беше главно действащо лице в няколко прояви от Юбилея на Римокатолическата църква. На 1 юни във Ватикана се стекоха 70 000 души за проявата Юбилей на семействата. По този повод папата изтъкна, че бракът е "канонът на истинската любов между мъжа и жената". Той също така дефинира като предателство спрямо човечността призивите за свободата да не дадеш живот или да отнемеш живот. По този начин Лъв Четиринадесети показа консервативната си страна, а именно че под негово ръководство Църквата няма да е толкова отворена към представителите на ЛГБТ общността, както беше при папа Франциск, както и че той не подкрепя нито абортите, нито евтаназията, отбелязва „Скай Ти Джи 24“.
В периода 23-27 юни във Ватикана се състоя Юбилеят на духовниците (семинаристи, свещеници и епископи). За събитието се стекоха 6000 духовни лица от цял свят. В рамките на тази проява папата ръкоположи 32 свещеници от 23 страни от различни краища на света, сред които Италия, Камерун, Виетнам, Ангола, Гана, Мексико, Бразилия, Румъния, Украйна, Словакия, Хърватия, Шри Ланка, Нигерия, Република Корея, Етиопия, Централноафриканската република, Уганда, Танзания, Кения, Австралия и др. Той призова новоръкоположените свещеници, както и всички други духовници, дошли във Ватикана за този Юбилей, да не се поддават на изкушението и заслепението на успеха и престижа, а да бъдат символ на мира и на единението по света, предаде АНСА. Пред участниците във форума папата очерта визията си за мисията на духовниците. Духовниците трябва да имат куража да вървят срещу течението, да поддържат пламъка на вярата, да бъдат ближни на най-страдащите, да отворят сърцето и дома си за всички, да не се изкушават от богатствата, да водят праведен живот в бедност и зачитане на човешките ценности, посочи той.
Преди това на 21 и 22 юни във Ватикана се проведе друго знаково събитие от Юбилейната година на Римокатолическата църква – Юбилеят на управниците, припомня изданието „Нуово диалого“. На него присъстваха 1600 местни управници и представители на 68 държави, сред които парламентаристи, религиозни лидери, премиери. Пред тях папата дефинира политиката като най-висша форма на благотворителността и призова управниците да работя в полза на социалната справедливост. Управниците трябва чрез добри политически деяния да насърчават равното и справедливо разпределяне на ресурсите, което би довело до хармония и мир в международен план. Те трябва да загърбят егоизма и партийната логика и да отдадат приоритет на добруването на обществото, добави папата. Той подчерта и предизвикателствата, произтичащи от развитието на изкуствения интелект и призова управниците да се стремят това развитие да е винаги ориентирано към добруването на хората. Сред участниците във форума беше и италианският премиер Джорджа Мелони, която изтъкна , че политическата кариера е мисия в служба на обществото и нарече съветите на папа Лъв Четиринадесети „много ценни поуки“.
На 28 юни папата прие във Ватикана представители и последователи на Украинската гръко-католическа църква, припомня „Скай Ти Джи 24“. Пред тях той каза, че споделя болката на всички пострадали от „безумната война, превърнала Украйна в мъченица“.
Вчера папа Лъв Четиринадесети прие за първи път на официална аудиенция във Ватикана италианския премиер Мелони, като сред обсъжданите теми между двамата са били тези за войните в Украйна и в ивицата Газа и за нуждата от постигане на прекратяване на огъня в тези два конфликта, припомня АНСА. Първата официална среща на папа Лъв Четиринадесети с президента на Италия Серджо Матарела пък се състоя на 6 юни, допълва „Скай Ти Джи 24“. Темите за войните в Украйна и в Газа, за хуманитарните кризи по света и редица социални въпроси бяха в дневния ред на тази среща.
Мелони и Матарела бяха и сред гостите на церемонията по интронизацията на папа Лъв Четиринадесети на 18 май. Тогава на церемонията присъстваха редица чуждестранни лидери и тя стана повод за срещи на Лъв Четиринадесети с украинския президент Володимир Зеленски и с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс. Още преди да изтече първият месец от избирането му за папа и броени дни след интронизацията му, Лъв Четиринадесети прие във Ватикана и българския премиер Росен Желязков.
От всички тези лидери Лъв Четиринадесети получи различни подаръци. Мелони му подари вчера картина, изобразяваща Папския университет „Свети Тома Аквински“, известен и като Анджеликум, в който папата е учил преди много години. Зеленски подари на папата изображение на Богородицата, изрисувано върху кутия от боеприпаси. Джей Ди Ванс връчи на папата писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп с покана към Лъв Четиринадесети да посети САЩ. Ванс подари на папата тениска на любимия му американски футболен отбор „Чикаго беърс“, както и две от най-известните произведения на Свети Августин – „Град на Бога“ и „За християнската доктрина“. Преди да стане папа, Лъв Четиринадесети беше част от Ордена на Свети Августин, припомня Асошиейтед прес.
Българският премиер Желязков подари на папата омофор – литургическа одежда, символ на духовната и епископската власт, с раннохристиянски символ на "Добрия пастир". Омофорът беше изработен специално за случая в България от утвърдения експерт по църковни одежди Нина Димитрова. "На него са изобразени Светите Апостоли Петър и Павел. Свети Петър като основател на Църквата, а Свети Павел като мисията на Църквата", каза по време на визитата си във Ватикана министър-председателят на България, цитиран от журналисти от придружаващи го водещи български медии, сред които и БТА. Извезаните символи върху омофора носят дълбок духовен смисъл, се посочваше и в прессъобщение на Министерския съвет на България. Кръстът символизира безусловната Божия любов и саможертвата на Христос, приемайки върху себе си греховете на хората чрез разпятието, както и победата над смъртта и надеждата за Възкресението. Розата, емблематична за България, олицетворява красотата, трудолюбието и любовта, като също така е мост между земното и небесното, символ на вечността, възраждането и духовната сила. Образите на Светите Апостоли Петър и Павел, почитани в Римокатолическата църква, са духовните стълбове на Христовата вяра. Апостол Петър, изобразяван с ключове, символизира духовната и папската власт като приемник на Свети Петър, докато Апостол Павел представлява мисията на църквата в света, а книгата в ръката му е символ на неговите послания и основа на християнската теология. Двойната символика на Апостолите Петър и Павел олицетворява двете начала на църквата – устойчивостта и приемствеността, представена от Петър, и мисионерския дух и вдъхновение, носени от Павел, се казваше в съобщението на Министерски съвет. На 31 май кадри на Асошиейтед прес показаха, че папа Лъв Четиринадесети носи по време на църковен празник във Ватикана омофората, подарен му от българския премиер.
На 16 юни папа Лъв Четиринадесети прие във Ватикана първа холивудска знаменитост – Ал Пачино, който е в Италия за снимките на биографичен филм за италианските братя Мазерати. По време на срещата 85-годишният Пачино беше придружаван от продуцента на филмовата продукция Андреа Йерволино. Двамата подариха на папата миниатюрен модел на автомобил „Мазерати“.
През юни Лъв Четиринадесети имаше срещи и с прочутия италиански тенисист Яник Синър и с бразилската футболна легенда Кафу. От първия той получи като подарък тенис ракета и тенис топка, а от втория - фланелка на бразилския национален отбор по футбол, припомня „20 минют“. Тези спортни подаръци не са странни за Лъв Четиринадесети, който е известен със страстта си към спорта. Той е фен на футбола, на бейзбола, на тениса и на ездата, като някои от тези спортове практикува лично.
В средата на юни Лъв Четиринадесети се появи във Ватикана и с черната шапка на американския бейзболен отбор „Чикаго уайт сокс“, на който той е почитател. Това породи ентусиазъм сред играчите и привържениците на отбора. Шапката папата сложи тогава, за да позира за снимка с двойка младоженци във Ватикана. Мъжът от двойката, също фен на този американски отбор, носеше същата шапка за снимката, посочва изданието „Екип“.
Вчера папа Лъв Четиринадесети се срещна и с първата дама на Турция Емине Ердоган, която посети Ватикана, предаде Анадолската агенция. Според официалното прессъобщение на турското президентство, двамата са обсъдили множество теми, сред които хуманитарната криза в ивицата Газа, нуждата от обединяване на усилията срещу ислямофобията, расизма и дискриминацията и др. По време на срещата папа Лъв Четиринадесети е заявил пред първата дама на Турция, че може да посети Турция в края на ноември, като е подчертал, че представители на Турция и Ватикана вече работят по въпроса.
След завръщането си от лятната ваканция в Кастел Гандолфо, папата ще участва в поредното мащабно събитие от Юбилея на Римокатолическата църква, а именно Юбилея на младежите, който ще е проведе във Ватикана от 28 юли до 3 август. В рамките на това събитие - на 28 и 29 юли - ще се проведе и Юбилеят на дигиталните мисионери и католическите инфлуенсъри.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.