Париж връща плуването в Сена след 100-годишна забрана

Париж връща плуването в Сена след 100-годишна забрана

Една година преди началото на Олимпийските игри Париж е във финалната фаза на историческо почистване, което скоро ще върне плувците и водолазите в река Сена, съобщава Би Би Си.

Плуването в града, забранено в продължение на един век заради мръсната вода, ще бъде едно от основните постижения на Игрите благодарение на всеобщо признатия за успешен проект за регенерация на стойност 1,4 милиарда евро.

Три олимпийски и параолимпийски състезания (триатлон, маратонско плуване и паратриатлон) ще се проведат в Сена в центъра на Париж, но и до 2025 г. три открити плувни зони ще бъдат достъпни от кея.

"Когато хората видят спортисти, които плуват в Сена и нямат здравословни проблеми, те сами ще се уверят, че няма опасност и ще започнат да се връщат в Сена", прогнозира Пиер Рабадан, заместник-кмет на Париж, отговарящ за Олимпийските игри. "Това е нашият принос за бъдещето.“

Подобно на много други западни градове, качеството на реката в Париж се влошава драстично благодарение на промишлените отпадъчни води в горното течение на реката и санитарните изисквания на нарастващото население.

Водните организми страдат до такава степен, че през 60-те години на миналия век в града са регистрирани само три вида риби. През 1923 г. властите забраняват плуването, въпреки че ежегодното коледно състезание по преплуване на реката продължава до Втората световна война.

Един от основните проблеми е дренажната инфраструктура от 19-ти век, която обединява използваната вода от кухните и баните с отпадъчните води от тоалетните.

В нормални условия тя преминава през комплекс от тунели под улицата и се насочва към пречиствателни центрове в покрайнините на града. При проливни дъждове обаче системата се препълва и излишъкът трябва да се оттича в Сена.

Подобренията през последните 20 години вече са довели до рязко намаляване на броя на фекалните бактерии, попадащи в реката.

"Трудността обаче се състои в изкореняването на последните няколко процентни пункта, за да може официално да бъде класифицирана като чиста", казва Самуел Колин-Канивес, главен инженер по канализацията в кметството на Париж.

Решението е да се построи огромен подземен резервоар, който да служи за съхранение на оттичането при проливни дъждове. Строителната площадка може да се види до гара Аустерлиц и пред болницата Питие-Салпетриер.

На пръв поглед изглежда като обикновена строителна работа. Но отдолу има огромно цилиндрично пространство с дълбочина 34 м и ширина 50 м - достатъчно, за да побере водата от 20 олимпийски плувни басейна.

"Досега Сена е била предпазният клапан на канализационната система. Ако от време на време не позволявахме на отпадъчните води да се вливат в реката, те щяха да се върнат в домовете на хората", казва г-н Колин-Канивес.

"Сега тунел ще отвежда преливника до резервоара, където ще се съхранява за ден или два - времето, през което системата ще се успокои отново. След това ще се оттича както обикновено към пречиствателните центрове.“

Самуел Колин-Канивес не изключва изключително редки моменти, когато дори и с резервоара някои отпадъчни води се озовават в реката. Но те ще бъдат изключения и градът ще обявява Сена за временно „неподходяща за плуване".

Мегабасейнът ще бъде пуснат в експлоатация до началото на Олимпийските игри догодина, които започват в края на юли и ще покажат обновената река не само като спортно място, но и като форум за церемонията по откриването, на която флотилия от 160 лодки ще пренесе 10 000 спортисти по дългата 6 километра отсечка до Айфеловата кула.

Едно от събитията, които няма да се провеждат в реката - всъщност изобщо няма да се провеждат - е риболовът. И все пак на първите Олимпийски игри в Париж през 1900 г. наистина е имало състезание по риболов (както и множество други странни спортове като стрелба с оръдие и летене с балон).

"През 1900 г. са измервали уловените в състезанието риби и нито една от тях не е била по-голяма от размера на ръката ви", казва Бил Франсоа от Парижката федерация по риболов. "Днес в центъра на града има между 30 и 35 вида риби, а сомът е дълъг 2 метра. Това е истинска трансформация.“

Според Франсоа не само рибите са се върнали в Сена, но и някои от видовете са били повторно въведени от риболовните асоциации. Това са и мекотели, водни насекоми, гъби и раци.

"Дъното на реката се покрива с подходящ вид плевели. Колкото по-чиста е водата, толкова повече растат плевелите, а след това плевелите филтрират водата, за да я направят още по-чиста - това е един порочен кръг", казва той.

Бил Франсоа влиза редовно в Сена и е убеден, че тя вече е достатъчно чиста, за да плува в нея. Но той отправя едно предупреждение: плъховете.

"Ние, рибарите, знаем за опасността от лептоспироза (заболяване, което се пренася с урината на плъхове). Някои от нас си правят ежегодни ваксинации. А плъхове в Париж не липсват, включително и по кейовете.“

Вярно е, че плъховете са постоянен проблем във френската столица, а гледката на плъх едва ли ще подтикне къпещите се да влязат в Сена.

Пол Кенуш, ръководител на отдела за качество на водата в кметството на Париж, обаче твърди, че проучванията показват, че количеството на бактериите на лептоспирозата не е необичайно високо.

"Не сме имали нито един случай на лептоспироза в канала в Ла Вилет (където плуването вече е разрешено), а това е същата градска среда. Нямаме огромни притеснения, но със сигурност ще следим и ще предприемем действия за отстраняване на плъховете.“

Вече 20 лета парижани се радват на удобството, известно като Paris-plages (парижки плажове), при което части от речните кейове се преобразяват с пясък, чадъри и плажни игри. През 2017 г. къпането беше разрешено само в северната част на града, на канал дьо л’Урк.

Сега кметът Ан Идалго разкри трите места по Сена, които ще бъдат отворени за обществено къпане от лятото на 2025 г. Те се намират в централната част на Париж, близо до остров Сен Луи, както и в източния и западния край на града.

В реката се завръщат не само рибите, но и хората.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ