Почина съоснователят на Intel Гордън Мур

Почина съоснователят на Intel Гордън Мур

Почина съоснователят на Intel Гордън Мур

Съоснователят на американската компания за производство на чипове Intel Гордън Мур почина вчера на 94-годишна възраст, съобщиха от компанията, цитирана от ДПА и Ройтерс.

Гордън Мур и Робърт Нойс основават Intel през юли 1968 г. Той е вицепрезидент на компанията до 1975 г., когато става неин президент. През 1979 г. той става председател на управителния ѝ съвет и главен изпълнителен директор. През 1987 г. се отказва от поста на главен изпълнителен директор и продължава работата си като председател на управителния съвет. През 1997 г. става почетен председател, а през 2006 г. окончателно се оттегля от активна дейност в компанията.

В статия, която написа през 1965 г., Мур отбелязва, че благодарение на подобренията в технологията броят на транзисторите на микрочипове се е удвоил всяка година, откакто интегралните схеми са изобретени преди няколко години. Неговото предсказание, че тенденцията ще продължи, стана известно като "Законът на Мур" и, по-късно коригиран на всеки две години, накара Intel и конкурентните производители на чипове да насочат агресивно своите ресурси за изследване и развитие, за да се уверят, че правилото се сбъдва. 

"Интегрираните схеми ще доведат до такива чудеса като домашни компютри – или поне терминали, свързани към централен компютър – автоматични контроли за автомобили и персонално преносимо комуникационно оборудване", пише Мур в своята статия, две десетилетия преди PC революцията и повече от 40 години преди Apple да пусне iPhone.

След статията на Мур чиповете станаха по-ефективни и по-евтини с експоненциална скорост, което спомогна за задвижването на голяма част от световния технологичен прогрес за половин век и позволи появата не само на персонални компютри, но и на интернет и гиганти от Силициевата долина като Apple, Facebook и Google. 

Въпреки че предсказа движението на персоналните компютри, Мур казва пред списание Forbes, че самият той не си е купил домашен компютър до края на 80-те години.

Роден в Сан Франциско, Гордън Мур получава докторска степен. по химия и физика през 1954 г. в Калифорнийския технологичен институт. Той отива да работи в Лабораторията за полупроводници Shockley, където се среща с бъдещия съосновател на Intel Робърт Нойс. Част от "предателската осмица", те заминават през 1957 г., за да стартират Fairchild Semiconductor. През 1968 г. Мур и Нойс напускат Fairchild, за да започнат компанията за чипове с памет, която скоро ще бъде наречена Intel, съкращение от Integrated Electronics. 

През 2023 г. списание Forbes оцени нетното състояние на Гордън Мур на 7,2 милиарда долара.

Мур беше дългогодишен спортен риболов, преследвайки страстта си по целия свят и през 2000 г. той и съпругата му Бети основаха фондация "Гордън и Бети Мур", която се фокусира върху екологичните каузи. Фондацията, която пое проекти като защита на басейна на река Амазонка и потоците от сьомга в Съединените щати, Канада и Русия, беше финансирана от дарението на Мур от около 5 милиарда долара в акции на Intel. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ