Компаниите, получили най-много патенти през 2022 г. 

Компаниите, получили най-много патенти през 2022 г. 

Компаниите, получили най-много патенти през 2022 г. 

Интернет, GPS, 5G или ваксини срещу COVID-19 са някои от иновациите, които промениха света през последните десетилетия. Предвид конкуренцията между компаниите патентите станаха по-важни от всякога. Дори Apple беше обвинена, че е копирала приложението за измерване на насищането с кислород в кръвта, което включва в своя Apple Watch.

Ето кратък преглед на компаниите с най-изключителни права върху продукт или процес, регистрирани през 2022 г. в абсолютно изражение, според данни от IFI Claims Patent Service, предава elEconomista.es

Samsung заема позицията на най-големия притежател на патенти през 2022 г. с 6248 предоставени права през тази година, което е с 2% повече от 2021 г. Записаните иновации включват 5G, 6G, решения с мултикамери и ултрашироколентови протоколи за безжична комуникация. Общо южнокорейската компания е похарчила около 24,92 трилиона йени (27,5 милиарда евро) в своите 15 центъра за научноизследователска и развойна дейност, което се равнява на 8,2% от продажбите й. Въпреки това конгломератът заема второ място по натрупани права с 92 593 активни патентни семейства.

От своя страна IBM е американската компания, която получава най-много ексклузивни права годишно в продължение на почти 30 години. Миналата година обаче имаше 49% спад в броя на предоставените патенти, които възлизаха на 4398 права в областта на квантовите изчисления, хибридния облак, данните, изкуствения интелект, полупроводниците, автоматизацията и сигурността. По този начин той зае второ място в класацията на получените патенти и шестнадесето в класацията на семействата на активни патенти, с общо 43 014.

Третото място е за Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), който получи 3024 патента през 2022 г., с 8% повече от предходната година, и разпредели между 8% и 9% от 70 млрд. евро, които получи през 2022 г., за научноизследователска и развойна дейност. Компанията има отдел за интелектуални патенти (IPD), който "е създал стабилна система за управление на патенти, която цялостно изгражда патентната територия чрез пет стратегии и четири мерки за прилагане", според публикуваното от Nasdaq.com. IPD работи в тясно сътрудничество с екипа за научноизследователска и развойна дейност за разработване на планове за краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.

Само за две години Huawei се издигна от девето на четвърто място през 2022 г. с общо 2836 патента в широк спектър от области - от телекомуникации и интелигентни домове до свързани автомобили. През последното десетилетие доставчикът на мобилни телефони и инфраструктура за информационни и комуникационни технологии (ИКТ) е инвестирал повече от 845 млрд. йени (около 115,3 млрд. евро) в научноизследователска и развойна дейност. Значението, което китайската компания придава на това подразделение, се отразява във факта, че нейните работници представляват повече от половината от общата работна сила на компанията.

На пето място е Canon - единствената компания в света, която от 37 години е в топ 5. Повече от десетилетие тя заемаше трето място, но през 2022 г. отбеляза 11% спад в броя на издадените патенти, до 2694 изключителни права за използване. През тази година японската компания отдели 306,7 млрд. йени (почти 41,8 млрд. евро), което е 7,6% от нетните й продажби, за разработването на видео анализ, авангардни сензори за изображения, обемно видео и здравен изкуствен интелект, наред с други технологии, разкрива в детайли самата компания. Общо има 73 448 активни патентни семейства.

Първите 10 компании с най-много издадени патенти се допълват от LG Electronics с 2641 права; Qualcomm с 2625 патента; Intel, която получи 2418 права; Apple и нейните 2285 патента; и накрая Toyota с 2214 патента.

Що се отнася до фирмите, увеличили най-много броя на получените патенти, Dell (44%), Hewlett Packard (41%), Murata Manufacturing (23%), Qualcomm (22%) и Robert Bosch (18%) заемат първите пет позиции. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                          

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ