Повече и по-стари: Световното население достигна 8 млрд. души
Днес световното население достигна 8 млрд. души, показват последните данни на данни на ООН. Този ръст обаче върви ръка за ръка със застаряване на населението и безпрецедентен скок в броя на пенсионерите, пише в. „Файненшъл таймс“.
Очакванията са границата от 9 млрд. да бъде премината след 15 години, а тази от 10 млрд. чак през 2080-те. Малко след това ще бъде достигнат пик от 10,4 млрд. души, след което световното население ще спадне.
Коефициентът на раждаемост в световен мащаб е намалял повече от наполовина в сравнение с 50-те години на миналия век до 2,3 раждания на жена. С намаляването на смъртността се очаква броят на хората на възраст 65 и повече години да нарасне от 783 млн. през 2022 г. до 1 млрд. до 2030 г. и да достигне 1,4 милиарда до 2043 г., показват данните на ООН.
Това увеличение от 623 млн. за 20 години е сравнимо с ръста на пенсионерите с 651 млн. в рамките на 7-те десетилетия, които са били нужни за достигането на настоящия им брой.
В същото време броят на хората под 15-годишна възраст е достигнал своя връх от 2 млрд. през миналата година, докато делът на хората на възраст от 15 до 64 години, които традиционно се считат за трудоспособни, намалява.
„Идните десетилетия ще бъдат белязани от бързо нарастване на броя на по-възрастните хора, тъй като големите кохорти, родени в средата на миналия век, остаряват.“ каза Сара Хертог, служител по въпросите на населението на ООН.
Глобалната медианна възраст се е увеличила с около осем години до 30 от 1950 г. насам и се очаква да нарасне до 36 до 2050 г., като в Източна Азия и Южна Европа ще прескочи прага от 50 години, показват данните на ООН.
Застаряването е голямо предизвикателство за обществата и икономиките, тъй като допълнително натоварва фискалните приходи и разходите за здравеопазване. Броят на хората на възраст 80 години нарасна до над 150 милиона тази година, което представлява удвояване в сравнение с периода преди 20 години. В отговор на това много държави започнаха да увеличават възрастта за пенсиониране.
Без по-нататъшни политически действия – от подкрепа за грижи за деца до осигуряване на здравни грижи, намаляващият дял на населението в трудоспособна възраст в развитите икономики се „очаква да намали растежа и стандарта на живот“, каза Шрути Сингх, икономист в Centre for Opportunity of Equality на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Около 30% от населението на Япония е на възраст 65 и повече години, докато в Европа съотношението е 20% - двойно повече от средното за света и най-високото от всеки континент. За Европа и Северна Америка, каза Сара Хертог от ООН, цялото бъдещо нарастване на населението до 2050 г. вероятно ще се случи сред по-възрастните хора.
Въпреки че като цяло са все още по-млади, развиващите се страни в Латинска Америка и Азия сега застаряват по-бързо от развитите.
Най-голямото увеличение на броя на хората на възраст над 65 години по света от сега до 2050 г. се предвижда за Източна и Югоизточна Азия, което представлява повече от една трета от глобалното увеличение, според ООН.
За Латинска Америка и Карибите делът на населението на 65 и повече години може да се удвои от 9% през 2022 г. на 19% през 2050 г.
Някои експерти обаче казаха, че опасенията относно стареенето са преувеличени, отчасти поради остаряла дефиниция за това кои хора се считат за възрастни
„Повечето хора на 60-годишна възраст, които са образовани, са много способни да допринесат за модерните икономики“, каза Сара Харпър, професор по геронтология в Оксфордския университет.
В действителност коефициентът на смъртност — броят на смъртните случаи във възрастова група на 1000 души от населението в същата възрастова група, на хората на възраст от 65 до 69 години през 1950 г. е бил по-висок от тези на възраст от 75 до 79 години днес, сочат данните на ООН .
Според данни на Световната здравна организация хората по света живеят по-здравословен живот за по-дълго време. Все по-голям дял от по-възрастните хора работят, въпреки че нивата на заетост в повечето страни все още намаляват значително, когато хората преминават границата от 60 години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.