Преговорите в Рияд приключиха, рано е за среща Тръмп-Путин

Преговорите в Рияд приключиха, рано е за среща Тръмп-Путин

В саудитската столица се проведоха първите преговори между Русия и САЩ от началото на войната в Украйна, чиято основна цел беше да се възстановят отношенията между страните.

Най-високопоставените дипломати на Русия и САЩ се срещнаха във вторник в Саудитска Арабия, за да обсъдят подобряването на връзките и преговорите за прекратяване на войната в Украйна - разговори, които представляват бърза и сериозна промяна в американската външна политика под ръководството на президента Доналд Тръмп.

Срещата продължи 4,5 часа и приключи с различни оценки от участниците в нея.

Срещата на президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп вероятно няма да се състои следващата седмица. Това съобщи президентският съветник Юрий Ушаков след края на разговорите в Рияд. По думите му е „трудно да се говори за конкретни дати“.

Според помощника на руския президент по време на срещата в Рияд страните са обсъдили въпроса за организиране на среща между двамата лидери. Те се договориха да работят заедно за организирането на такава среща в бъдеще, каза той. „Необходима е плътна работа“, каза Ушаков, коментирайки евентуалните разговори между държавните глави.

Юрий Ушаков съобщи и за резултатите от контактите с американската страна, според които Русия и САЩ са се договорили да насърчават двустранните отношения. И Москва, и Вашингтон са заинтересовани от това, увери той. В същото време подчерта, че е рано да се говори за сближаване на позициите между двете страни.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и руският външен министър Сергей Лавров са се договорили за сътрудничество между Москва и Вашингтон по въпроси от взаимен интерес. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на представител на Държавния департамент на САЩ, който е коментирал резултатите от разговорите между делегациите на Руската федерация и Съединените щати в Рияд.

Според агенцията външните министри на двете страни са се договорили да си сътрудничат както в геополитическо измерение, така и по икономически и инвестиционни въпроси.

Според друг участник в срещата – шефът на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев диалогът е бил много конструктивен. За разлика от администрацията на Байдън, при която нямаше опит да се чуе позицията на Русия, сега имаше много ясен опит да се започне диалог, да се чуе позицията на Русия, да се обсъди къде сме съгласни, къде може би има някои несъгласия“, каза той в отговор на журналистически въпроси. „Да, разбира се, предстои ни много дълъг и сериозен път, но това е много положително начало на конструктивни дискусии, има много допирни точки. Има много разбиране, че има положителни икономически проекти, които могат да ни свържат по-нататък“, подчерта той.

Нито един украински представител не присъстваше на срещата. Президентът Володимир Зеленски заяви, че страната му няма да приеме никакъв резултат от преговорите тази седмица, ако Киев не участва в тях. Европейските съюзници също изразиха опасения, че са оставени настрана, предаде Associeted Press.

Междувременно Москва отправи ново искане.

Часове след началото на срещата в Рияд говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза пред репортери в Москва, че "не е достатъчно" НАТО да не приеме Украйна за член. По думите ѝ Алиансът трябва да отиде по-далеч, като се отрече от обещанието, дадено на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., че Киев ще се присъедини на бъдеща, неуточнена дата. "В противен случай този проблем ще продължи да трови атмосферата на европейския континент“, допълни Захарова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ