Президентът на Египет към Тръмп: Само вие можете да спрете войната в региона

ЕС

Президентът на Египет Абдел-Фатах ел-Сиси се обърна към своя американски колега Доналд Тръмп с молба да намери начин за прекратяване на войната в Иран, която доведе до рязко покачване на глобалните цени на енергията и застрашава икономиките на развиващите се страни, съобщава Bloomberg.

„Казвам на президента Тръмп: никой не може да спре войната в нашия регион, в Персийския залив, освен вас,“ заяви ел-Сиси в телевизионно интервю по време на енергийна конференция в Кайро в понеделник.

„Моля ви, помогнете ни да сложим край на войната,“ добави той. „Вие сте способен на това.“

Египет, който е съюзник на САЩ, е сред страните, които се опитват да посредничат между Вашингтон и Техеран, докато конфликтът в Близкия изток продължава вече пета седмица. Властите в северноафриканската страна изразиха надежда за директни преговори и дипломатическо решение.

Ел-Сиси посочи, че прякото участие на Тръмп е било основният фактор за прекратяването на огъня в конфликта между Израел и Хамас в съседната Газа миналата година. По същия начин, според него, американският лидер може да сложи край на войната в Иран.

Президентът на Египет също предупреди за тежките последици от рязкото покачване на цените на петрол и газ върху световната икономика и потенциалното застрашаване на стабилността на по-бедните страни.

„Последиците от войните винаги са загуби, разрушения и щети. Никой не излиза щастлив или победител,“ каза Сиси. „Надявам се всички да работим колкото можем, за да спрем тези кризи.“

Шоковите ефекти от войната в Иран оказват натиск върху египетската икономика, която властите се опитваха да възстановят след глобален спасителен пакет и обезценяване на египетския паунд с 40% преди две години.

Египетската валута отслабна до нов рекорд от 54 паунда за долар в понеделник, отбелязвайки най-големия вътрешнодневен спад от 9 март, според данни на Bloomberg. Някои портфейлни инвеститори са изтеглили средства от местния дългов пазар от началото на войната.

Държавите от Персийския залив, особено Обединените арабски емирства, са били ключови финансови поддръжници на Египет през последните години, като са вложили десетки милиарди долари в пряка инвестиция, включително в големи туристически проекти.

Преди началото на войната, Египет постепенно подобряваше отношенията си с Иран. Правителството последователно осъжда иранските атаки на територията на страните от залива през последния месец.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ